Седам недеља кампање – странке, звона и метла

О темама, новим и старим лицама на листама, новим и старим правилима на изборима.

Дан пошто су избори расписани, већ по обичају, најбројнија политичка парија предала је изборну листу. Први на њој, за многе изненађење – министар пољопривреде. И још веће изненађење: једини је министар члан СНС-а који је на листи.

"Није изненађење, он у ресору пољопривреде, има поверење председника Вучића и он је енергичан, способан човек са израженом социјалном интелигенцијом", оцењује Милан Бабовић, заменик главног уредника Вечерњих новости.

"Мислим да је Недимовић компромис да не би био Стефановић или Зорана Михајловић, па ето Недимовић. Он можда нема неки резултат, али није ни оптерећен оним што други јесу", каже програмски директор агенције Демостат и новинар листа Данас Зоран Пановић.

Министре чланове СНС-а заменила су нова лица из страначке академије, али и личности из света уметности попут виолинисте Јована Колунџије, који је на високој трећој позицији.

Ту је и оперска певачица Јадранка Јовановић, која је у актуелном сазиву као нестраначка личност била посланик напредњака, али и директор Београдске филхармоније и некадашњи министар културе Иван Тасовац, који је девети на листи.

С друге стране, напредњаци су били дарежљиви према коалиционим партнерима – странкама Расима Љајића, Кркобабића, Карића, Ненада Поповића, Вука Драшковића, који су кандидовали готово иста лица као и на претходним изборима.

"Имам утисак да се Вучић у дељењу мандата према коалиционим партнерима понаша као пијани милионер, али поновним увођењем нестраначких личности показује две ствари – да и он има елиту или познате који су за СНС а да иду код зубара, а под два – скреће пажњу са других тема јер ће сад данима о томе да се прича", каже Александар Апостоловски, новинар Политике.

Пановић сматра да је од тога ко је од познатих на листи много битније ко је носилац листе. Оцењује да јавне личности, ако нису чланови странке, праве фолклор од политике, али да политику ипак треба да воде чланови партија.

СПС и Једниствена Србија биће други на гласачком листићу. Занимљиво је да су се на листи њихових кандидата, адвокат Тома Фила и глумица Јелица Сретеновић нашли испред неких социјалиста са дугим партијским стажом.

Како ће изгледати ДС 

Са расписивањем избора – опозициони Савез за Србију расписао је бојкот. У међувремену неки функционери Демократске странке, која је чланица Савеза, успротивили су се бојкоту. Најпре, на локалу градоначелници Шапца и Параћина најавили су учешће на изборима. А још је отворено питање како ће изгледати Демпократска странка после седнице Главног одбора у суботу.

"Да ли ће Лутовац опстати то је питање, али сменити га пред изборе је двоструко самоубисатво. Али штета је што ДС нестаје са сцене и питање је да ли ће уопште успети да се реанимира", каже Апостоловски.

"Демократска странка је занимљива јер показује и даље демократски потенцијал и, да будем мало циничан, да се власт секира за демократију у ДС. Они су тек четврти у коалицији по снази, али опет су важни и, ако би се поцепали, то би било опасно, а ако не – онда би то оснажило бојкот који се већ на неки начин претворио у табу, али мислим да је власт вешто успела да причом о ситуацији у ДС скрене пажњу с бојкота", каже Пановић.

Неки од бивших фунционера ДС-а који су против бојкота већ су у групацији Србија 21, која ће изаћи на изборе у коалицији са странкама Ненада Чанка, Небојше Лековића и још неким, не толико познатим странкама.

"Србија 21 има шансе да покупи део бирача ДС-а који себе не виде са Бошком Обрадовићем и то сматрају губитком европског идентитета ДС-а", каже Бабовић, док Апостоловски оцењује да Србија 21 има нејасну позицију.

"Србија 21 подсећа на Г-17 плус док допре до бирача, питање је хоће ли успети да се прими код 90.000 колико је отприлике потребно за цензус, а већи део кампање ће потрошити на објашњење да ли су Вучићеви тројанци", каже Апостоловски.

На изборе ће изаћи и Чедомир Јовановић и то изгледа под именом "Звоно а не странке" док је већ познато да ће под именом Метла на изборе изаћи ДСС Милоша Јовановића.

"Милош Јовановић има биографију коју би мазнуо сваки лидер, доктор са Сорбоне и 63. падобранска, није мењао странку, али јесте мењао име и док Срби докуче шта је Метла може да дође Нова година, исто тако и са Чедом Јовановићем – док Срби провале да Чеда звони може да се деси да звона звоне и за Чедом и за Милошем Јовановићем", каже Апостоловски.

"Чедомир Јовановић има доста флуидну политику, део јавности који није наклоњен СНС-у сумњичи га за конвертитство, а с друге стране он не жели да се приближи европском опозиционом полу јер он мисли да он води другачију политику, али захваљујући том његовом идентитетском лутању, шансе да уђе у Скупштину су му слабе", каже Бабовић.

Колико то што је смањен цензус повећава могућност ових мањих политичких партија да уђу у парламент? И 90.000 гласова, колико се процењује да ће бити потребно за улазак у Скупштину, за многе ће сигурно бити превише.

"Ја не видим да, осим СНС и СПС и понегде СПАС-а и радикала, неко може пребаци цензус. Једино да их Вучић стави на листу па после им дâ посланичке клубове, али то је сад готово, листа је формирана. Другачије тешко. Јер на локалу спуштање цензуса на три одсто нешто значи, а на републичком новоу не", каже Пановић.

На прошлим изборима било је 20 изборних листа, од којих је чак 12 ушло у парламент. И то са цензусом од пет одсто. Рок за предају изборних листа је 10. април.

четвртак, 28. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње