Дебата о извештавању медија током кампање

Четири дана од почетка кампање прва пријава за функицонерску кампању стигла је премијерки. Ана Брнабић каже да ће иснисистирати да се поступак заврши у року и додаје да је оптужена за реченицу да ће људи препознати резултате и да није рекла гласајте за тога и тога. Како медији треба да извештавају у кампањи, била је тема у резиденцији норвешког амбасадора.

На дебати о предизборном извештавању, подсећање на предизборни период у Америци пре четири године, после којег је Вашингтон пост промовисао први слоган: "Демократија умире у тами."

"Да ли је Вашингтон пост био у праву, сами процените, али подсетићу да је у прва три дана председавања, Трамп координирано нападао слободне медије у Америци и говорио да су уредници непријатељи народа. Срећан сам што се дотле није стигло ни у једног европској земљи", каже Бјерне Јонсен, председавајући норвешког Савета за штампу.

О томе докле се стигло у Србији, говорила је премијерка. Издваја усвајање медијске стратегије, а осврће се и на коментаре да стање у медијима никада није било горе.

"Две хиљаде једанаесте није постојао, по савету за борбу против корупције, медиј из ког су грађани могли да добију потпуне и објективне информације. Ја мислим да данас свакако постоји. Мислим да улога медија није да само критикују већ да објективно извештавају зато што су само онда корективни фактор", истиче председница Владе Ана Брнабић.

Посебна правила важе током предизборне кампање, о чему се говорило и током међустраначког дијалога. Резултат – попуњена су упражњена места у РЕМ-у и доношење препорука за јавне сервисе и комерцијалне телевизије.

"Избори су специфичан тренутак у друштву када, више него икада, треба извештавати слободно, независно, објективно, како би грађани направили избор. Мислим да ће удруживање снага покренути владу да имплементира бројне елементе у вези са изборима, укључујући извештавање", поручује шеф делегације ЕУ Сем Фабрици.

Обраћање су, с друге стране, пратили новинари, уредници, представници институција. Стање у медијима неки виде другачије.

"Медијски мониторинг Црте и других организација говори да суштински плурализам, пре свега на јавном сервису, плурализам мишљења не постоји", указује Раша Недељков из Црте.

"Ја као председница владе, са уређивањем РТС-а немам апсолутно, ама баш никакву ингеренцију. Али, са друге стране, наравно, могу то да коментаришем. Сви ви овде знате да постоји одређени број политичара опозиционих који не желе да се појаве на РТС или на још неким каналима. И то су јавно рекли и ја не знам како да их доведемо, осим силом на РТС, а кад их нема, онда ће се рећи да их РТС не покрива", каже премијерка.

Најављен је даљи рад на унапређењу медијског окружења – за 16. мај усвајање акционог плана Медијске стратегије.

четвртак, 28. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње