Хан: Нема места стрепњи, кампања не успорава реформе

Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан оцењује да Србија значајно напредује у евроинтеграцијама, и признаје, не без задовољства, да се нису обистиниле његове стрепње да ће предизборна кампања угрозити реформе и оно што је до сада постигнуто у приступном процесу.

Јоханес Хан је, на подсећање да је пре више месеци упозоравао на опасност да би предизборна кампања у Србији због могуће националистичке реторике могла да угрози реформе и достигнућа на путу ЕУ, за Танјуг рекао да га радује што је "у овом случају погрешио".

"Моје стрепње се нису обистиниле. Научио сам и ја да је добро да се гласно изнесу стрепње, а онда да се спозна да оне нису наступиле. Боље је да сам рекао то и да нисам у праву, него да сам ћутао и да онда те стрепње уследе", задовољно је приметио је Хан.

Уверен је, шта више, да ће током ове године бити отварања нових поглавља.

Истиче да је Србија у последњем периоду значајно напредовала по питању европских интеграција, и указао да тај пут позитивно делује на развој земље.

Према његовој оцени, напредак у приступном процесу већ је донео позитивне ефекте.

"Ако погледате економске податке, смањење незапослености, повећање страних инвестиција, све су то резултати те европске перспективе", уверен је Хан.

У време када су отворена прва два поглавља, многа страна предузећа, и не само европске компаније, одлучила су, наводи, да инвестирају у Србију.

Та предузећа, истиче Хан, одлучила су се на овај корак јер рачунају да је кроз европску перспективу створено безбедно окружење за њихова улагања и пословање.

На питање да ли очекује отварање даљих поглавља, Хан је без двоумљења одговорио: "Наравно".

Објаснио је да Европска комисија настоји да нова поглавља у преговорима са Србијом отвара "у редовним размацима".

"Међутим, не ради се само о отварању поглавља, већ о областима у којима је потребно спровести промене, које морају бити одрживе и доказиве. Најважније је да грађани осете да све те мере, реформе које су покренуте, а нису све обрадовале, представљају инвестицију у бољу будућност", истакао је Хан.

Додао је да је неопходно краткорочно показати који је потенцијал тих мера.

На питање како коментарише предлог словачког премијера Роберта Фица да би ЕУ требало да издвоји једну од кандидатских земаља Западног Балкана и убрза њен улазак у Унију, Хан је подвукао да одлука о брзини напредовања у приступном процесу није на ЕУ, већ на земљама кандидатима.

"Што се ЕУ и Европске комисије тиче, не постоји ограничење брзине. Напредак на том путу зависи од сваке државе појединачно", објаснио је Хан.

Истовремено, поручује да се у приступном процесу не ради само о преузимању европских правних тековина, већ о "живљењу" духа европских закона.

петак, 27. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи