Настављено суђење некадашњем припаднику Зенги, један од заробљеника видео убиство војника ЈНА

У Одељењу за ратне злочине Вишег суда у Београду данас је сведочењем тројице војника настављено суђење некадашњем припаднику Збора народне гарде (ЗНГ-Зенге) Б. Т. оптуженом за убиство војника ЈНА М. У. и за злостављање још 14 војника ЈНА у логору Ракитје у Загребу, септембра 1991. године.

Војник Т. Н, који у овом предмету има статус оштећеног, посведочио је да је видео убиство М. У., јер је заједно са њим био у подруму.

Прецизирао је да је тог дана док су га стражари водили из подрума у ком је био физички малтретиран, чуо пуцањ након чега се окренуо и видео да М. У. има крв на лицу, а потом га је стражар који га је водио, гурнуо уз степенице.

Причајући о дану када је М. У. убијен, сведок је рекао да су тада тројицу ратних заробљеника одвели у подрум, међу којима је био и М. У. и оштећени Т. Н, те да су их тамо неизменично стражари тукли, након чега је М. У. и убијен.

Физичка и психичка тортура  

Оштећени је рекао да су заробљене војнике у заједничкој просторији малтретирали психички, претећи им ножем, док су их у подрум одводили и физички се иживљавали над њима.

Након убиства М. У., један од стражара је спасио Т. Н, јер му је дао телефон преко ког је он контактирао даљу родбину из Хрватске коју му је убрзо и помогла да напусти логор.

Објашњавајући ко су били стражари сведок је рекао да је један од њих био Албанац ког су звали Бранко, а други Босанац, док је за трећег рекао да је био висок човек са брадом.

Оштећени М. П. је навео да њега нису физички малтретирали већ само психички, те да су му стављали нож под грло, претили му, прецизирајући да им се стражар Бранко није обраћао већ их је само малтретирао.

М. П. је причајући о М. У. рекао да им је само стражар рекао да је он отишао кући, док им је касније речено да је "отишао кући у сандуку".

Оштећени С. А. је казао да су га два пута стражари одвели у подрум где су га превили, а једном по табанима пред свима у соби, након чега три дана није могао да шета и иде на ручак у кантину.

Такође, С. А. је прецизирао да је чуо од стражара да је М. У. убијен.

Сва тројица оштећених су данас у суду испричали да имају психичке проблеме због зарбљеништва, те да су се лечили одређеним лековима.

Следеће рочиште заказано је за 23. март када су позвани остали оштећени да сведоче.

Б. Т. се суди у одсуству 

Б. Т. се суди у одсуству, јер није доступан правосудним органима Србије, а он је пореклом с Косова и Метохије из општине Витина, а сада живи у Хрватској.

Према потврђеној оптужници Тужилаштва за ратне злочине Србије, у коју је Танјуг имао увид, Б. Т. се терети да је од 14. септембра до 1. октобра 1991. године у Загребу, као припадник Зенга заједно са више НН припадника исте јединице, кршио правила међународног права за време оружаног сукоба који је тада постојао у Републици Хрватској.

Овај сукоб, како се наводи, није имао карактер међународног сукоба, а водио се између снага Југословенске Народне Армије (ЈНА) са једне стране и хрватских оружаних формација у коју су спадале јединице тзв. (ЗНГ) и Министарства унутрашњих послова (МУП) РХ са друге страну.

Б. Т. и остала НН лица извршила су ратни злочин против ратних заробљеника, односно према војницима на редовном одслужењу војног рока у ЈНА, који су претходно положили оружје и предали се.

Заробљени војници су спроведени у објекат Зенги и МУП-а Хрватској у насељу Ракитје, где их је Б. Т. застрашивао, мучио, телесно повређивао, те поступао на нарочито увредљив и понижавајући начин, а једног војника ЈНА је убио хицем из пиштоља.

Он је, према оптужници, у више наврата у просторијама у којима су заробљеници боравили, обедовали и у подрумским просторијама, оштећене М. У, Ж. Л, Т. Н, Р. Д, Д. Д, Ж. Ј, Б. Б, М. П, С. А, Д. С, П. С, Г. М, Г. С. и Г. Г. тукао кундаком оружја, рукама и ногама по глави и телу, те гуменом палицом по леђима и табанима.

Везивао их је лисицама и приморавао да легну на тло, а затим их газио чизмама и скакао по њима, претио им ножем да ће им извадити очи и да ће их заклати, репетирао оружје на њих, стављао им цев оружја у уста и на слепоочницу, претећи им убиством, гасио им цигарете по телу и мокрио по њима.

"Све то је за последицу имало повреде телесног интегритета, тешке физичке и психичке трауме, патње и понижавање оштећених", навело је тужилаштво.

Потом је 30. септембра 1991. године, приликом батињања војника М. У, Б. Т. из пиштоља испалио хитац њему у главу, наневши му прострелну рану главе, којој је младић подлегао на лицу места.

Пуномоћник оштећених, адвокат Душан Братић, каже за Танјуг да се након писања медија о овом случају, јавило још шест људи који су злостављани у Ракитју од стране овог оптуженог.

Један од тих оштећених је држављанин Северне Македоније, а један Босне и Херцеговине, прецизира Братић.

недеља, 17. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње