петак, 25.12.2015, 12:44 -> 20:09
Извор: РТС, Танјуг
Васић: Прекинута пратња Ћурувије сат времена пре убиства
У Специјалном суду у Београду данас је на суђењу четворици припадника Државне безбедности оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године, сведочио Небојша Васић који је тог дана био задужен за праћење Ћурувије. Васић је потврдио да је праћење Ћурувије прекинуто сат времена пре убиства.
Васић је посведочио да се Ћурувија тог дана сусрео са јединм човеком у Кнез Михајловој улици и да му је преко радио везе наложено да настави пратњу тог човека, али да не зна ко је налог издао.
Сат времена касније наложено је да прекине пратња, а када је кренуо кући на радијским вестима чуо је да је Ћурувија убијен испред своје зграде у Македонској улици.
"Био сам запањен, изненађен и ужаснут. То вам је као када некога видите, а после га нема", испричао је Васић.
За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, као и припадник тог центра Ратко Ромић, док је Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства у бекству и суди му се у одсуству.
Васић је такође испричао да је тог и претходинх дана на терену виђао само колеге које су биле задужене за пратњу Ћурувије као и возила која су задужили, односно да није видео друге колеге или припаднике МУП-а.
Оптуженог Ромића није видео тог дана ни претходних, као ни бели голф који се помиње у оптужници.
Адвокати оптужених били су задовољни Васићевим исказом, док се застпунику породице Ћурувија чини да је сведок био уплашен јер је на свако питање одговарао да се ничега не сећа.
"Он је изнео да ту ништа није било ни атипично ни неуобичајено, да није добио никакве посебне налоге да било шта извештава што иначе није извештавао, да је то била једна од уобичајених пратњи", наводи адвокат оптужених Радоњића и Ромића Зора Добричанин Никодиновић.
Адвокат породице Ћурувија Слободан Ружић каже да је Ћурувијина породица незадовољна темпом којим иде ово суђење.
"Такође, незадовољни смо мада, наравно на то не можемо да утичемо, изјавама до сада саслушаних сведока, заиста велики број сведока или се ничега не сећа или се сећа јако мало чињеница. Али чини ми се да овај сведок који је данас саслушан, чини ми се да код њега постоје елементи страха", каже Ружић.
Суд је данас одбио да укине притвор Радоњићу и Ромићу у ком се налазе од хапшења у јануару 2014. године. Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.
Наставак суђења заказан је за 12. јануар. Према оптужници, Ћурувију је убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.
Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".
Ћурувија је убијен у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.
Кључни сведок у овом процесу је некадашњи комадант Јединице за специјалне операције (ЈСО) Милорад Улемек Легија након чијег сведочења је покренута званична истрага против оптужених.
Улемек такође служи јединствену казну од 40 година затвора у пожаревачкој Забели због убиства премијера Зорана Ђинђића, Ивана Стамболића, злочина на Ибарској магистрали и недела "земунског клана". Суђење се наставља сутра саслушањем сведока.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар