Маргетић: ЕУ тражи истрагу против Динкића

Европска унија тражи истрагу против Млађана Динкића, јер је и случај "Мобтел" сврстала међу спорне приватизације, навео новинар Домагој Магетић. Позвао је Динкића на јавно сучељавање на било којој телевизији са националном фреквенцијом.

Истрагу против лидера Уједињених региона Србије и бившег министра Млађана Динкића тражи Европска унија, а тај захтев садржан је у резолуцији од 29. марта 2012. године, саопштио је новинар Домагој Маргетић у писму које је достављено медијима.

Маргетић је позвао Динкића на јавно сучељавање доказима и документима на било којој телевизији са националном фреквенцијом.

Подсетио је да је Резолуцијом 2011/2886 (РСП) о европском интеграционом процесу Србије, која је донета 29. марта 2012. године, случај "Мобтел" уврштен међу случајеве спорних приватизација, у којима се сумња на корупцију и криминал, а за које је ЕУ захтевала истрагу и разрешење.

У истој резолуцији тражи се од Владе Србије декласификација докумената класификованих као "државна тајна", који су повезани са приватизацијом и продајом, између осталих и "Мобтела".

Влада Србије није поступила по овој одредби, иако је из садржаја резолуције јасно да се и случај "Мобтел" нашао на попису спорних криминалних приватизација, а "операцију Мобтел" водио је и документе потписивао Динкић, навео је Маргетић.

Маргетић је, потом, закључио да су ЕУ, односно Европска комисија и Европски парламент својим службеним и јавним документом тражили истрагу против Динкића у случају "Мобтел".

Случај кипарског новца, према подсећању Маргетића, актуелизовала је влада премијера Зорана Ђинђића, који је о тајним рачунима на Кипру, не само наредио истрагу, већ формирао и владину истражну комисију, која је имала задатак да утврди чињенице везане за финансијски транфер новца из буџета Србије на тајне кипарске рачуне под контролом режима Слободана Милошевића.

Маргетић је подсетио да су чланови те комисије били и министри Велимир Илић и Вук Обрадовић, али и Млађан Динкић као тадашњи гувернер Народне банке Југославије.

Министар Илић је и пре неколико дана јавно потврдио своје изјаве у "случају кипарског новца", и поновио да је на Кипру пронађено најмање три милијарде тадашњих немачких марака.

Тај новац, како је навео Маргетић, требало је да буде власништво Републике Србије, али је, након што је Динкић "уклонио" Илића из истражне комисије, новац нестао и губи му се сваки траг.

И Дел Понте истраживала случај кипарског новца 

Случај кипарског новца истраживала је и главни тужилац Хашког трибунала Карла Дел Понте у истрази против Слободана Милошевића, подсетио је Маргетић.

Указао је да је сва сазнања тужилаштва Дел Понтеова 2004. године уступила на це-деовима тадашњем премијеру Зорану Живковићу и министру правде Владану Батићу, укључујући јавне и тајне документе из ове истраге, као и строго поверљиве извештаје о финансијским истрагама које је Хашко тужилаштво спроводило на Кипру.

Бивши министар правде Владан Батић поднео је надлежном тужилаштву у Београду кривичну пријаву против Динкића и осталих, због корупције и криминала у манипулацијама и злоупотребама новца на тајним рачунима Србије на Кипру, навео је Маргетић.

Подсетио је и да је против Динкића кривичну пријаву поднео и адвокат Александар Лојпур због корупције и организованог криминала, а у вези са злоупотребама и малверзацијама са кипарским новцем.

После тога, истраживање о случају кипарског новца спроводила је и бивша председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ, која је надлежним државним институцијама предала своја сазнања о овом случају, али као и случају претходне две пријаве, државне институције су игнорисале аферу, наводи Домагој Маргетић.

Документација којом располаже написана је на више од две хиљаде страница, од чега су 188 страница документа класификована као "државна тајна", односно "строго поверљиво", чиме је учињена додатна злоупотреба, сматра Маргетић. 

Додаје да повезаност случаја "Мобтел" са сумњивим финансијским оф-шор операцијама на Кипру доказује строго поверљива документација, заправо сви документи које је у том случају потписивао Динкић, као тадашњи министар финансија.

"Ово су само неке чињенице о случају 'Динкић', чињенице поткрепљене документима и доказима, а никако не личним квалификацијама и дискредитацијама и лажима, каквим се у одговору на ове доказе служи Динкић, када лажима покушава дискредитовати мене као новинара или друге чланове Антикорупцијске лиге Балкан", закључује Маргетић.

Динкић је јуче у Трстенику, на седници Главног одбора УРС-а, рекао да се у Србији пласирају лажне афере по "удбашким методама", и да неко хоће интригама прошлости, уместо полиције и тужилаштва, да сакрије садашњост која није ни мало лепа.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару