Читај ми!

Рајт: Жртве у Сребреници нису погинуле у борби

Судски археолог Ричард Рајт сведочећи на суђења Ратку Младићу рекао да у масовним гробницама повезаним с падом Сребренице није нашао доказе да су жртве биле војници.

У наставку суђења Ратку Младићу пред Трибуналом у Хагу, судски археолог Ричард Рајт сведочио је да у масовним гробницама повезаним с падом Сребренице није нашао доказе да су жртве биле војници погинули у борби.

"Нисам нашао такве назнаке. Сва тела која сам видео, била су у цивилној одећи... сматрао сам да су сви цивили", рекао је Рајт који је 1998-2000. године предводио тим који је за тужилаштво ексхумирао 21 гробницу.

Сведок је рекао да је у гробницама и на посмртним остацима нашао повезе за очи и руке, што су тужиоци током испитивања илустровали фотографијама.

Оптужница Младића, као тадашњег команданта Војске Републике Српске, терети за геноцид над око 7.000 Муслимана из Сребренице, у данима пошто је ВРС, 11. јула 1995, ту "заштићену зону" УН.

Рајт који је потпуно завршио ексхумацију осам гробница, а осталих 13 су довршили други тимови тужилаштва - проценио је да су у њима била тела укупно око 3.500 жртава.

Поред повеза за очи и руке, при ексхумацији су нађене и чауре муниције и други докази који су повезивали "примарне" са "секундарним" гробницама. Већина гробница које је Рајт ексхумирао биле су "секундарне".

По оптужници и ранијим пресудама Трибунала, српске снаге су, после стрељања на више локација у околини Зворника, тела покопала у "примарне" гробнице близу места злочина. У јесен те године, тела су ископана, премештена у неприступачна подручја и закопана у "секундарне" гробнице, у намери да се злочин прикрије.

Младићев бранилац Миодраг Стојановић сугерисао је, током унакрсног испитивања, да је један број тела у "примарним" гробницама могао бити донет за других места.

Рајт је одговорио да је, по начину на која су тела била набацана у гробнице, и броју нађених чаура, закључио да је већина жртава била убијена "на том месту".

Не искључивши могућност да су нека тела донета с другог места, он је, међутим, нагласио да је време убиства морало бити исто с обзиром на стање посмртних остатака.

На телима шрапнели ручних бомби 

Сугестију Младићевог браниоца да су у гробницама могли бити покопани и припадници Армије БиХ који су убијени док су покушавали да се шумом пробију из Сребренице ка Тузли, сведок је одбацио.

Да су тела покупљена са тла, била би у другој фази распадања и на њима би било трагова инсеката које, како је рекао, није нашао на ексхумираним лешевима.

Рајт је назначио да је у посмртним остацима из гробнице у селу Глогова, код Братунца, нашао шрапнеле бомби и делове врата зграде. Истражитељи су по томе закључили да су у ту гробницу покопани неки од 1.000 Муслимана које су српске снаге 13. јула 1995. убиле у складишту земљорадничке задруге у селу Кравица, код Братунца.

Како тужилаштво тврди, на муслиманске заробљенике бацане су ручне бомбе, а после злочина грађевинска машина је, при утоваривању лешева, развалила врата складишта.

Лешеве ексхумиране из "секундарних" гробница је с поприштем стрељања у Козлуку повезало зелено стакло боца из оближње фабрике, нађено и на месту екзекуције и у тим гробницама, изјавио је Рајт.

По оптужници, на отпаду амбалаже из оближње фабрике, 15. јула 1995, у Козлуку је било стрељано око 500 сребреничких Муслимана.

Сведочила је и Сузан Маљарс из Холандског форензичког института, која је за тужилаштво анализирала око 400 повеза за очи и руке, нађених у масовним гробницама и крај њих.

Маљарс је потврдила да су идентичне тканине повеза нађених у "примарним" и "секундарним "гробницама. Сведокиња ће сутра одговарати на питања Младићевих адвоката.

Младић је оптужен и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање за таоце припадника мировних снага УН, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи