среда, 30.05.2012, 14:57 -> 16:12
štampajОдбијена молба Миладина Ковачевића
Суд одбио захтев Миладина Ковачевића за ублажавање казне од две године и три месеца затвора, на коју је осуђен због наношења тешких телесних повреда америчком студенту Брајану Штајнхауеру. Суд, међутим, још није одлучио о захтеву Ковачевића за условни отпуст из затвора који је поднео крајем априла и о њему ће се тек одлучивати.
Први основни суд у Београду одбио је као неоснован захтев Миладина Ковачевића за ублажавање казне од две године и три месеца затвора, на коју је правоснажно осуђен због наношења тешких телесних повреда америчком студенту Брајану Штајнхауеру 2008. у Бостону, рекла је Танјугу портпарол суда Ивана Рамић.
Ковачевићу је изречена пресуда без суђења, пошто је закључио споразум са тужилаштвом о признању кривице, односно нагодио се да за казну од 27 месеци затвора призна да је тешко претукао Штајнхауера и казну издржава у сомборском затвору – отвореног типа.
Захтев за ублажавање казне, односно преиначење правоснажне пресуде без понављања поступка је ванредни правни лек о коме је одлучивало кривично ванпретресно веће суда и одбило га као неоснован, прецизирала је Рамићева.
Суд, међутим, још није одлучио о захтеву Ковачевића за условни отпуст из затвора који је поднео крајем априла и о њему ће се тек одлучивати, додала је Рамићева.
Право на условни отпуст стиче се сходно закону, после издржане две трећине казне, а Ковачевићевом случају то би био 22. јул ове године.
Ковачевић је крајем јануара 2011. године отишао на издржавање казне у затвор у Сомбору отвореног типа, док је претходно провео у притвору три месеца – месец дана у америчком и два месеца у српском.
На основу споразума о признању кривице, Ковачевић је признао наводе оптужнице која га је теретила да је 4. маја 2008. године у тучи у студентском клубу у Бостону Штајнхауера оборио на под, затим га више пута ударио песницама у главу, а потом га заједно са саучесницима шутирао у пределу главе и стомака.
Штајнхауер је задобио тешке повреде главе, јер му је на више места напрсла лобања.
Против Ковачевића је раније паралелно вођена истрага и у Америци и у Србији, пошто је после пуштања из притвора у Бостону, уз помоћ српског конзулата у Њујорку, побегао у Србију.
Амерички тужилац округа Брум Џералд Молен још, међутим, није повукао потерницу за Ковачевићем и недавно је Танјугу рекао да је налог за хапшење Ковачевића и даље на снази и да се око тога ништа није променило.
После туче у студентском клубу, у којој је настрадао Штајнхауер 4. маја у Бостону, Ковачевић је ухапшен у САД, а после месец дана пуштен на слободу уз кауцију од 100.000 долара, коју је за њега положило Министарство иностраних послова Србије преко конзулата у Њујорку.
Почетком априла 2009. године, Влада Србије је породици Штајнхауер уплатила 900.000 долара на име трошкова лечења њиховог сина.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар