Читај ми!

Брамерц: Ко је помагао бегунцима?

И даље је врло важно да се открију они који су скривали хашке оптуженике, рекао главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц после састанка са Владимиром Вукчевићем. Само у том делу ће извештај о сарадњи Србије са трибуналом бити негативан, истиче Брамерц.

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц рекао је да је и даље веома важно да се открије ко је скривао хашке оптуженике, наводећи да ће само у том сегменту његов извештај Савету безбедности УН о сарадњи Србије са Хашким трибуналом бити негативан.

"Веома је важно да сазнамо да ли су људи који су помагали бегунцима долазили из јавних служби или су то били чланови њихових породица", рекао је Брамерц на конференцији за новинаре у Београду после састанка са представницима српског тужилаштва за ратне злочине.

Брамерц је навео да је то веома важно и због тога да би се проверило да ли су његови саговорници из Србије у претходном периоду били искрени када су говорили о потрази за хашким бегунцима.

Хашки тужилац је истакао и да је утврђивање чињеница о јатацима хашких оптуженика нешто преко чега се неће прећи тек тако.

Брамерц је напоменуо да не жели да се створи утисак да је сарадња Србије са Хашким трибуналом лоша истакавши да је тужилаштво веома задовољно тиме што су сви оптуженици ухапшени, као и конкретном сарадњом са институцијама на чијем су челу Владимир Вукчевић и Расим Љајић.

"Позитивни аспекти те сарадње, међутим, неће ме спречити да инсистирам на томе да се истражи мрежа јатака", рекао је Брамерц који је данас дошао у дводневну посету Београду.

Брамерц је рекао да је прича о јатацима један од главних разлога његове данашње посете Београду, као и да је данас добио неке нове информације о томе, али да се нада већем напретку у расветљавању тог питања.

Доказни поступак за неколико недеља

Говорећи о суђењу хашком оптуженику Ратку Младићу, Брамерц је је рекао да се нада да ће пауза након уводних речи у наредних неколико недеља бити окончана и да ће почети изношење доказа тужилаштва.

Брамерц је проценио да ће пауза на суђењу Младићу трајати између шест и осам недеља, а не шест месеци колико је тражила одбрана.

Према речима тужиоца, један број докумената битних за суђење Младићу заиста није обелодањен због, како је навео, техничке грешке, али је додао да се ради о отприлике три одсто од око 150.000 докумената.

Брамерц је рекао да ће одлагање суђења Младићу имати веома мало утицаја на укупну дужину тог процеса.

Осврнувши се на регионалну сарадњу о гоњењу осумњичених за ратне злочине, Брамерц је рекао да то и даље остаје велики изазов утолико пре што ће Хашки трибунал за неколико година завршити свој рад након чега ће предмете преузети национална тужилаштва.

Главни тужилас Хашког трибунала је разговарао са представницима Безбедносно-информативне агенције и Тужилаштва за ратне злочине, а сутра ће разговарати са председником Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом Расимом Љајићем.

Брамерц би одмах по завршетку посете требало да упути Савету безбедности Уједињених нација редован полугодишњи извештај о сарадњи земаља региона са Трибуналом.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње