среда, 02.05.2012, 12:50 -> 20:17
štampajФатмир Љимај ослобођен
Судско веће Окружног суда у Приштини ослободило Фатмира Љимаја, и тројицу његових сабораца, оптужби за злочине почињене у селу Клечка. Специјални тужилац Еулекса најавио жалбу на одлуку првостепеног суда.
Кривично веће Окружног суда у Приштини, састављено од двоје судија Еулекса и једног из Окружног суда у Приштини, ослободило је кривичне одговорности Фатмира Љимаја и тројицу његових сарадника за злочине почињене у селу Клечка.
Судско веће, којим је председавао британски судија Џонатан Велфорд-Керол, установило је да нема доказа којима би се поткрепила оптужница италијанског тужиоца Мауриција Салустра. По њој су Љимај и тројица његових потчињених починили ратне злочине против цивила и ратних заробљеника.
Велфорд-Керол је рекао да је суд поступао "у светлу одлуке да је неприхватљиво сведочења Агима Зогаја", познатог као "сведок икс". Због процедуралних разлога, суд је у марту одбацио као неупотребљиве доказе које је суду поднео Зогај, који је у септембру 2011. починио самоубиство у Немачкој.
Специјални тужилац Еулекса Маурицио Салустро је најавио да ће са поднети жалбу на одлуку првостепеног суда, рекла је РТС-у портпаролка Еулекса Ирина Гудељевић. Тужилаштво има рок од 15 дана за подношење жалбе Врховном суду Косова.
Салустро није прихватио захтев судског већа да промени оптужницу и да Љимаја и тројицу његови сабораца оптужи за командну одговорност, што је од њега затражило судско веће.
Фатмир Љимај је рекао да судска одлука показује да је њихова борба била праведна.
На Косову постоје три правосуђа, еулексово, косовско и српско, рекао је Миливоје Михајловић, бивши директор "Медија центра" у Приштини,. То је, ваљда, једино подручје на свету у којем постоје три правосуђа, а нигде нема правде. Нема ни једног процеса који показује намеру косовског друштва да се обрачуна са злочинима, каже Михајловић.
Очекивало се да судски поступак Љимају, потпредседнику Демократске партије Косова и посланику Скупштине Косова, у предмету Клечка буде окончан на дашњем рочишту. Тако је навео судија Вилфорд-Керол у писму упућеном, пре десетак дана, тужиоцу, браниоцу и председнику Судског већа у том предмету. Љимајев адвокат Тахир Рацај, изјавио је раније да очекује ослобађајућу пресуду.
Судско веће је, на једном од претходних рочишта, посебном пресудом ослободило оптужнице шесторицу бивших припадника ОВК, који су у истом предмету били оптужнени за ратне злочине.
Посебном одлуком судско веће је одлучило да се настави суђење против Фатмира Љимаја, Неџмија Краснићија, Насера Шаље и Насера Краснићија и од тужиоца затражило да промени квалификацију кривичног дела на комaндну одговорност.
Оваква одлука суда је донета након што је судско веће одбило да као доказе прихвати изјаве крунског сведока Агима Зогаја пошто су те изјаве, према мишљењу суда, узете у супротности са Законом о кривичном поступку Косова.
Љимај и његови саборци су били оптужени за ратне злочине над албанским и српским цивилима у бази ОВК у селу Клечка, у општини Малишево.
Богдановић: Скандалозно и понижавајуће
Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић сматра да је одлука Окружног суда у Приштини скандалозна и понижавајућа за жртве.
"Одлука мешовитог судског већа у Приштини показује да судство на КиМ не функционише на праву и правди, него на етничком принципу. Ова неправедна одлука суда је очигледан доказ да се злочини почињени над Србима на Косову не кажњавају, него се злочиници промовишу у националне јунаке", навео је Богдановић за Бету.
У протеклих 12 година није откривен ни осуђен ниједан починалац злочина над Србима, а изговори да је немогуће обезбедити доказе, да нема сведока и да они застрашују и убијају, само је покушај да се оправда нечија немарност, неспосбност, али првенствено етнички принцип и селективност примене закона и права на Косову, истакао је Богдановић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар