Читај ми!

Истрага под окриљем УН

Трговину органима на Косову треба истражити под окриљем мандата Савета безбедности УН, поручио министар Вук Јеремић у Женеви. Јеремић упозорио на кршење људских права Срба на Косову и Метохији.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић затражио је пред Саветом УН за људска права у Женеви да се истрага о трговини органима води под мандатом Савета безбедности и упозорио на озбиљна кршења људских права Срба на Косову и Метохији.

Јеремић је, обраћајући се Савету, истакао да транспарентна и независна истрага може да се спроведе једино под окриљем Савета безбедности УН.

"Они који су задужени за истрагу не смеју ни на један начин бити ограничени - било временском и територијалном јурисдикцијом или на основу легитимности мандата. Наш је став да то не може бити достигнуто без експлицитне подршке Савета безбедности", подвукао је Јеремић.

Како је навео, Србија од специјалних известилаца УН тражи да се овом случају посвети посебна пажња, а од свих земаља чланица да подрже иницијативу Србије да се у овиру УН састави одговарајућа конвенција о илегалној трговини органима.

Подсетивши да је Савет Европе уложио велике напоре да се таква конвенција састави, Јеремић је навео да је Србија спремна да иницира процес преговора који би водио усвајању правних инструмената против трговине људским органима, ткивима и ћелијама под окриљем УН.

Према његовим речима, мандат Савета безбедности УН је императив да истина изађе на видело.

"Морамо открити судбине стотина несталих на Косову за које верујемо да су били жртве ових неизрецивих злочина. Морамо да утврдимо ко је давао наређења, а ко их изводио. Завет ћутања мора бити прекинут", поручио је шеф српске дипломатије.

Он је подсетио да је сада већ прошло више од годину дана откада је Савет Европе објавио "дубоко узнемирујући извештај о трговини органима на Косову", који садржи детаљне наводе о вађењу и трговини органима пре, током и након конфликта 1999. године и позвао земље чланице УН да подрже иницијативу Србије.

"Наш је став је да се такви злочини морају сматрати злочинима против човечности, а када су почињени у условима рата и ратним злочинима. Позивамо земље чланице да нам се придруже", рекао је Јеремић.

Он је Савет за људска права УН упозорио на кршења људских права Срба на Косову, подсетивши да су усвајањем Резолуције 1244 Савета безбедности УН административне надлежности пренете са Србије на УНМИК, који је тиме преузео и обавезу да штити људска и мањинска права.

Потом су, подсетио је Јеремић, након унилатерланог проглешења независности, косовски Албанци, без сагласности Савете безбедности, преузели надлежности од УНМИК-а.

"Више извештаја неколико генералних серетара УН показали су распрострањено и непрекидно кршење људских права косовских Срба. Оно укључује бројна етнички мотивисана убиства, нападе, провале, каменовање аутомобила, паљевине, узурпацију приватне имовине, уништавање светиња и гробаља, као и нападе на домаће становништво и интерно расељена лица", навео је Јеремић.

Он је указао и да је таква ситуација протеклих година забележена у низу извештаја које су израдили УНЕСКО, УНДП, ОЕБС, Савет европе, "Амнести интернешенал", "Хјуман рајтс воч", "Фридом хаус" и "Траспарнеси интернешенал".

Донације за избеглице

Јеремић је указао да је, када је реч о људским и мањинским правима, српска влада потпуно посвећена превазилажењу преосталих изазова.

Он је навео да је Србија преузела многе конкретне кораке да промовише и продуби циљеве Савета за људска права УН у Југоисточној Европи, са председником Србије Борисом Тадићем који предводи процес затварања неких веома болних поглавља у нашој савременој историји.

Према Јеремићевим речима, 24. априла у Сарајеву ће бити одржана Донаторска конференција која би требало да обезбеди средства неопходна за помоћ избеглицама и интерно расељеним лицима у региону и позвао међународну заједницу да се прикључи.

"Надам се да ће међународна заједница наставити да подржава наше напоре и тиме значајно доприноси процесу регионалног помирења", поручио је Јеремић.

Шеф српске дипломатије учествује на 19. заседању Савета УН за људска права у Женеви, а током дана имаће билатералне састанке – са министрима спољних послова Данске, Холандије, министром за европске послове Ирске, као и са колегама из Естоније, Уругваја, Малезије, Вијетнама, Конга.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи