Читај ми!

Русија и Кина без договора о гасу

Иако се очекивало, Русија и Кина нису потписале Споразум о извозу руског гаса у Кину чија је вредност требало да достигне хиљаду милијарди долара. Незванично се сазнаје да је Кина тражила фиксну цену гаса, док је руска страна тражила да њу одређује тржиште.

Упркос очекивањима, Русија и Кина нису се договориле о 30-годишњем споразуму о испорукама природног гаса, који је требало да буде потписан у Санкт Петербургу.

Главни разлог је неслагање око вредности Споразума, који би могао да достигне хиљаду милијарди долара.

Очекивани споразум о извозу руског гаса Кини, који је требало да буде круна Економског форума у Санкт Петербургу, толико је важан за две земље да се преговори о његовом потписивању не прекидају.

Договор би помогао Кини да задовољи потребе за енергентима, док би Русији омогућио да извоз гаса преусмери изван Европе.

На маргинама скупа чуло се да је договор пропао јер су Кинези тражили фиксну цену гаса, а Руси да она зависи од тржишних услова. Кинески председник покушао је да ублажи неслагања, не помињући их директно.

"Кина и Русија су важна нова тржишта света. Стабилним развојем наших економија не само што се узајамно помажемо у развоју, већ и помажемо расту светске економије. Наше две земље су међусобно главни трговински партнери", каже председник Кине Ху Ђинтао.

Руски председник Дмитриј Медведев каже да је етапа развоја Русије, повезана са јачањем улоге државе у економији, завршена.

Медведев за доминацију приватног бизниса

"Мој избор је другачији. Руском економијом морају да доминирају приватни бизнис и инвеститори, а држава мора само да заштити одлуке и имовину оних који су спремни да ризикују свој новац и углед", рекао је Медведев.

Председник Русије је подсетио да је још увек у државном власништву велики део економских актива - од предузећа, до земљишних ресурса.

Но, и на све остале активе и даље у одређеној мери утиче систем превеликог државног регулисања у сферама које су под контролом државе, пре свега, у такозваним природним монополима, приметио је председник Русије.

Према Медведеву, "свака неодређеност законодавства представља ризик за предузетнике, али не и за државу".

Принцип "држава је увек у праву" одражава се или у корупцији, или у свеопштим преференцијама "својим" компанијама, независно од облика власништва, рекао је председник.

Медведев је такође упозорио да би се Русија могла суочити са периодом стагнације и да мора да смањи своје ослањање на високе цене нафте, или ће се, у супротном, суочити с економским проблемима када дође до слабљења цена тог енергента.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. јун 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару