Пет милијарди долара од дијаспоре

Србија не може да се развија без инвестиција из иностранства, јер земља нема довољно домаћих финансијских ресурса, рекао министар Срђан Срећковић. Дознаке српске дијаспоре ове године биће око пет милијарди долара, као и прошле године, каже министар.

Министар вера и дијаспоре Срђан Срећковић рекао је да ће дознаке српске дијаспоре ове године бити вероватно на истом нивоу као и 2010. године, између 4,5 и пет милијарди долара, што ће значајно допринети очувању макроекономске стабилности земље.

"Оно на чему морамо много више да радимо него протеклих деценија, јесте привлачење директних инвестиција људи из дијаспоре. Верујем да ће они давати убудуће већи допринос привредном развоју земље", истакао је министар Срећковић Танјугу.

Срећковић је указао да се Србија не може развијати без инвестиција из иностранства, јер земља нема довољно домаћих финансијских ресурса и зато је сваки страни инвеститор драгоцен.

"За мене, као министра вера и дијаспоре, посебно су значајни наши људи из дијаспоре. Заиста верујем да ће они давати огроман допринос привредном развоју наше земље уколико омогућимо да услови пословања у Србији буду једнаки онима, на које су они навикли у развијеним земљама у којима послују", закључио је Срећковић.

У једној ранијој изјави, Срећковић је навео да је од 2000. године до данас дијаспора директно инвестирала у привреду Србије око 550 милиона долара.

Према подацима Светске банке, приходи Србије од девизних дознака дијаспоре од 2000. до 2010. износили су 42,96 милијарди долара, двоструко више него што је добијено од директних страних улагања.

Према званичним подацима које је објавила Агенција за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА), у истом периоду Србија је привукла 21,15 милијарди долара страних директних инвестиција.

У Србији дознаке из иностранства, односно износи новца који се других земаља шаљу у матичну земљу, чине 11 одсто бруто домаћег производа.

У 2008. години, према подацима Светске банке, у Србију је ушло нешто мање од пет милијарди долара од дијаспоре, а у 2009. године око 4,5 милијарди долара. Пад те суме била је директна последица светске финансијске кризе.

Народна банка Србије има нешто другачије податке од процена Светске банке. Према тим подацима, од 2004. до 2008, по основу дознака из иностранства у Србију је ушло око 9,9 милијарди евра.

Од тога преко девизних рачуна физичких лица регистрован је прилив од 3,2 милијарде евра, док је 6,7 милијарди евра регистровано преко девизне штедње грађана и куповине девиза.

Број коментара 33

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи