Криза "једе" радна места

Од марта прошле године у најразвијенијим економијама света без посла остало 12 милиона људи, што је укупан број незапослених увећало на више од 33 милиона људи.

Светска финансијска и економска криза условила је оштро погоршње ситуације на тржишту рада у САД, Јапану и Европи, где се током јуна број незапослених увећао на више од 33 милиона, преноси из Токија руска агенција Итар-Тас, позивајући се на напис јапанског дневника "Никеи".

Подаци објављени у јапанском пословном дневнику показују да је од марта прошле године у САД, Јапану и Европи без посла остало више од 12 милиона људи.

Највећи број изгубљених радних места у поменутим регионима забележен је у прерађивачком сектору индустрије. Број запослених само у том делу америчке привреде опао је током јуна за 136 хиљада.

Незапосленост у Јапану увећана је, иначе, током јуна на 5,4 одсто од укупно расположиве радне снаге, што је сасвим близу историјског максимума од 5,5 процената.

Истовремено је у САД и европским земљама забележена још већа стопа незапослености од 9,5 и 9,4 одсто, наводи се у извештају јапанског листа.

"Постоје знаци да су индустријске компаније у Јапану, САД и Европи већ преживеле најтежи део кризе", истиче "Никеи" и упозорава да је услед светске финансијске кризе дошло до великог пада производње, због чега у наредном периоду не треба искључити додатни скок незапослености.

У САД је тренутно без посла око 14,5 милиона људи, а владини економисти прогнозирају скок незапослености до краја ове и током првог полугодишта наредне године за још најмање пола милиона, пренела је агенција Блумберг.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи