Читај ми!

Нуклеарка на српски начин – долази ли крај ери угља

Завршена је "Прелиминарна техничка студија о мирнодопској примени нуклеарне енергије у Србији", која обухвата три фазе. Прва, која би подразумевала утврђивање реализације трајала би од пет до седам година. Директор Института "Винча" Славко Димовић каже за РТС да се угаљ мора да се замени и да је нуклеарна енергија најјефтинији избор, док професор Зоран Драче, експерт за нуклеарну енергију, истиче да изградња нуклеарне електране зависи и од геополитичке ситуације.

Директор Института "Винча" Славко Димовић објашњава у разговору за Радио-телевизију Србије да је ово прелиминарна техничка студија о мирнодопској примени нуклеарне енергије у Србији, коју су изразили француски партнери.

"Анализом ће се показати и дати оправданости изградње, као и одређене смернице при развоју српског нуклеарног програма. То је само једна од три фазе према упутствима Међународне атомске агенције, које дају информацију о оправданости почетка развоја српског нуклеарног програма", истиче Димовић.

Експерт за нуклеарну енергију Зоран Драче наводи да је најмање две године потребно за испитивање о потребама нуклеарно-енергетског постројења у Србији.

"Моје мишљење је везано за тренутну ситуацију. Ми имамо скоро око 5.000 мегавата у електранама на фосилна горива, на лигнит. Прихватили смо обавезу да се та постројења мање-више затворе до 2050. године. Она се на неки начин морају надокнадити, а да би се то десило у Србији, прихваћено је да се направи један енергетски микс где ће се форсирати градња неколико хидро и соларних електрана, ветропаркова, као и нуклеарне електране", тврди Драче.

Димовић је истакао да би изградња нуклеарне електране значила "напуштање употребе фосилних горива услед свих штетних ефеката који имају".

"Мислим да би то значило и званично започињање једне технолошке револуције у Србији и промоције академског знања и пројеката који подсећају на нека ранија прошла времена", сматра Димовић.

Директор Иститута "Винча" је истакао да нуклеарна енергија представља најјефтинији вид производње електричне енргије и да се због тога угаљ мора заменити.

"Инвестиције су највеће, и то јесте најкомпликованији инфраструктурни пројекат, али после су трошкови одржавања мањи", нагласио је Димовић

У свету је активно око 430 нуклеарки, а претпоставља се да ће ове године производња нуклеарне енергије бити рекордна, а инвестиције у овој деценији готово удвостручене.

"Цена инвестиције у изградњу нуклеарне електране знатно варира од геополитичке ситуације и са ким ћете сарађивати", закључује Драче.

субота, 12. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом