понедељак, 14.04.2025, 09:36 -> 09:39
Извор: ПР
Још једно поскупљење кафе: Шта је довело до новог раста цена?
Љубитељи кафе широм света, али и у Србији од овог априла издвајаће за кесицу кафе нешто више новца од суме на коју су навикли. Разлог за то је што цене омиљеног напитка у свету настављају да расту, а код нас се ефекти глобалних дешавања све јасније осећају.
Суше у земљама произвођачима, повећана потражња и проблеми у транспорту довели су до јаког удара на цену сирове кафе на светским берзама. Резултат је следећи – за годину дана, цена зрна је порасла преко 100 одсто.
Цена кафе зависи од низа фактора
Доц. др Вељко М. Мијушковић, са Економског факултета у Београду, објашњава да је тренутни раст цена резултат више глобалних фактора.
„Поскупљења су последица комбинације климатских промена, повећане потражње кафе у свету, проблема у снабдевању и шпекулација на берзи. Поред тога, све већи трошкови транспорта и трговинских ограничења додатно компликују ситуацију. Очекује се да ће тржиште остати нестабилно у наредном периоду, док се глобална понуда не стабилизује. Произвођачи у Србији су раст цена сирове кафе у свету једним делом амортизовали, користећи различите стратегије, међутим, дугорочно гледано – ако се глобални трендови поскупљења наставе, додатна прилагођавања цена на нашем тржишту била су неминовна“, каже Мијушковић.
Како додаје, за потрошаче широм света па тако и у Србији то вероватно значи да ће тржиште кафе и даље бити нестабилно јер наши произвођачи не могу да утичу на глобалне изазове и неприлике.
„Произвођачи се боре са изазовима тако што смањују трошкове у другим сегментима пословања и покушавају да акумулирају ударце кроз дугорочне уговоре са добављачима. Како је кафа производ који зависи од глобалног тржишта, цена у малопродаји ће и у наредном периоду морати да прати светске трендове. Заправо се тек сада јаче осећа ценовни притисак који се акумулирао више од годину дана“.
Потрошња расте, а кафе никад мање
У неким европским земљама, попут Холандије, супермаркети су већ доживели несташицу кафе, а производи су се вратили на рафове тек након повећања цена. Иако домаћи дистрибутери улажу напоре да заштите потрошаче од наглих скокова цена, прилагођавање тржишним условима је неизбежно.
Док се производња кафе суочава с изазовима, потрошња широм света убрзано расте. Азијско тржиште предњачи у повећању конзумације, а све већи број земаља усваја културу испијања кафе. Овакав раст потражње додатно појачава притисак на цене, будући да тренутна производња не може да прати овакав темпо раста.
У кључним регионима за узгој кафе у Јужној и Централној Америци, југоисточној Азији и источној Африци, просечне температуре расту, док се обрасци падавина мењају. То у неким подручјима доводи до продужених и интензивнијих суша, док у другима узрокује све чешће и разорније поплаве.
Бразил се суочава с најтежом сушом у последњих пола века, што је изазвало несташице воде и велике губитке у усевима. У Вијетнаму је вишемесечна суша прошле године била праћена снажним поплавама током тајфуна Јаги, који је донео екстремне количине кише, додатно појачане климатским променама. Ове две земље су највећи светски произвођачи кафе и заједно обезбеђују 56 одсто глобалних залиха.
Додатно, климатске промене могу повећати учесталост болести на засадима кафе, смањујући укупне приносе за произвођаче. Истраживања су показала да је зрно арабике – које чини око 60 одсто укупне светске производње кафе – посебно осетљиво на климатске промене. Стручњаци упозоравају да се клима дугорочно мења, па ће, самим тим, овакви временски услови у будућности често достизати екстремне вредности, изазивајући губитке у приносима кафе, као и већу нестабилност у њеној производњи.
Осим проблема с производњом, кафа се суочава и с логистичким препрекама. Напади Хута у Црвеном мору пореметили су кључне трговачке путеве, успорили испоруке и повећали трошкове транспорта. Алтернативне руте додатно подижу трошкове, што се неизбежно одражава на коначну цену коју плаћају потрошачи.
Раст цена није прошао незапажено ни на берзи. На годишњој конвенцији Националне асоцијације за кафу у Хјустону, стручњаци су изразили забринутост због раста цена арабике за чак 70 одсто на америчком тржишту током прошле године. Ове године, цене су већ скочиле за додатних 20%, што додатно оптерећује прерађиваче и дистрибутере широм света.
Имајући у виду ове податке, раст цена кафе у Србији је далеко мањи.
Стабилизација тржишта?
У овом тренутку, тржиште кафе остаје непредвидиво, а стручњаци су опрезни и око даљих предвиђања.
„Стабилизација може да се очекује тек када се производња у кључним земљама, попут Бразила и Вијетнама, опорави од екстремних временских услова, али и када се реше логистички проблеми узроковани сукобима на глобалним трговинским путевима. Уколико временски услови буду повољнији у наредној сезони, понуда би могла да се повећа, што би допринело смиривању цена. Такође, ако дође до смањења геополитичких тензија које утичу на транспорт, трошкови испоруке могли би да се врате на ранији ниво, што би додатно ублажило притисак на крајњу цену кафе. Међутим, због све већег утицаја климатских промена и раста потражње на глобалном нивоу, дугорочна стабилност тржишта кафе остаје неизвесна“, закључује Мијушковић.
Коментари