Експо гради ново лице престонице, свет стиже у Србију – Сарагоса као инспирација
Званичне потврде за учешће на специјализованој изложби "Експо 2027" у Београду стижу свакодневно. После Судана и Катара, Камерун је 89. држава која је званичним писмом потврдила долазак на међународну изложбу на којој ће представити земљу посетиоцима у Београду, у новом граду који се прави надомак Сурчина.
Експо комплекс као пројекат, на коме ће бити организована међународна изложба само је део подручја у коме настаје нови града који ће имати национални стадион, сајам, акватик центар, пристан, пругу.
"Нешто што је карактеристика за све Експое је да су привременог садржаја ми смо ту привременост претворили у будућу трајност. Павиљоне које смо пројектовали за Експо касније се претварају у три школе и три вртића, у 22 фискултурне сале са идејом да оне заврше негде у Србији. А од трајних објеката имаћемо један сајам, који ће у овом случају бити тестиран за најзахтевнију изложбу коју ће моћи икада да има а то је Експо. Мимо тога добијамо једну образовно, културну уметничку зону од 45.000 квадрата каква не постоји у овом делу Европе", истиче Данило Дангубић, архитекта.
Сарагоса - од Сајма до дигиталног центра
Експо је ветар у леђа укупном урбаном развоју града и побољшању квалитета живота локалног становништва. На тим темељима развија се пословни аспект, сведоче домаћини специјализоване изложбе Експо 2008. у Сарагоси.
"Мислим да Експо доприноси урбаном развоју и квалитету живота, животној средини, крајолику, док са економске стране град добија високо место, не само на европској, него на светској мапи препознатљивости. Тешко је то на прави начин демонстрирати речима, али то значи више туриста, више инвестиција страних компанија, више међународних догађаја. На пример, пре Експа, Сарагоса није баш била нешто позната, рецимо у Кини, или неким деловима света", наглашава Хавијер Монклус, професор Урбанизма на факултету за инжењерство и архитектуру у Сарагоси.
Директор међународне сарадње, Експо 2025, Игор Ковачевић, указује да ефекти нису само у туризму, већ у различитим директно или индиректно повезаним индустријана, грађевинарству, производњи хране.
"С друге стране јако важан аспект Експа односи се на културну дипломатију, и комуникацију неке моћи. Ми смо позвали читав свет, и све земље са којима разговарамо, разговарамо са много развијеним економским земљама, са мало мање развијеним, имаће прилику да се прикажу свету", оцењује Ковачевић.
Изградња Експо комплекса допринеће економском расту целе земље, оцењују упућени, стварајући нове пословне прилике и подстичући инвестиције.
"У прошлој години стигло је више од 40 хиљада милиона евра са страним компанијама као што су Мајкрософт, Стелантис. Индитекс, једна од најпознатијих компанија у свету моде и гардеробе, у Сарагоси гради сада већ другу фабрику. Водени торањ, који се није користио 16 година, постаће дигитални центар за цео регион Арегона", истиче Рикардо Мартин, шеф комуникација "Бизнис Експо Сарагоса".
Од стадиона до новог града у Сурчину
Данило Дангубић наводи да ће након Експа, овај простор претрпети одређене промене и свакако заживети другим животом, али да ће и други садржаји доћи око самог Експа.
"Тако да Експо не можемо да посматрамо као инцидентан случај већ као нешто што је почело са стадионом. Идеја развоја, тог краја уопште у Сурчину је потекла од идеје стадиона, а Експо је дошао као даљи развој и размишљање на ту тему", објашњава Дангубић.
Експо је јединствена прилика да земље представе иновације, културу и дстигнућа. За пословну заједницу то је шанса да се покажу могућности и капацитети - организатори очекују представнике из око 120 земаља, које ће 2027. посетити Србију.
Коментари