Читај ми!

Бајатовић: Надам се одлагању санкција НИС-у и до три месеца

Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је за РТС да се нада одлагању санкција НИС-у и до три месеца. Стручњак за енергетику Жељко Марковић каже да постоји већинско руско власништво, а америчка страна то третира као комплетно власништво - Гаспромњефт и Гаспром као мајка фирма имају преко 50 одсто, а њихов захтев је да се спусти испод 50 одсто, а то није урађено.

У поноћ, односно сутра у 6 сати ујутро по нашем времену истиче рок за примену америчких санкција НИС-у због руског власништва. Првобитно Нафтна индустрија Србије је тражила одлагање на три месеца, а вашингтонска администрација их пролонгирала само на месец дана.

До одлуке америчке администрације деле нас сати. Председник Александар Вучић каже да у преговорима нема никакве промене у америчком ставу. 

Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је за РТС да очекује да ће бити продужен рок за увођење америчких санкција Нафтне индустрије Србије, као и да се може очекивати и више од 30 дана одлагања.

"Може се десити да добијемо продужење и до три месеца. Значи, ако мене питате, ја се сад коцкам и са својом, да кажем, професионалном каријером, али нешто морамо да кажемо, не да умирим јавност, сутра ујутру у шест сати знаћемо све. Добићемо продужење од месец дана до три месеца. То је моја прогноза", каже Бајатовић.

Данас разговор адвоката НИС-а и Владе Србије

Како наглашава, најновије информације о санкцијама НИС-у биће познате сутра ујутру у 6 сати, након последњих консултација између адвоката НИС-а и Владе Србије.

"Сутра, ујутру, у 6 сати ћемо знати све. Данас ће бити последњи разговор адвоката Нафтне индустрије Србије и Владе Републике Србије. Влада је упутила писмо, као што знате, поново нас је подржала мађарска влада. Улога Јанафа, због њихових интереса је, конструктивна у овом делу и просто ми сад чекамо. Сутра ујутро око 6 сати претпостављам да ћемо знати све", каже Бајатовић.

Бајатовић је објаснио да су санкције тренутно један од највећих изазова за нафтну индустрију, али да су у току напори да се дође до повољеног решења.

Политичке санкције и економски утицај

Напоменуо је да је већ дошло до једног одлагања санкција, а да су промењени и власнички однос НИС-а, с обзиром на смањење удела Газпрома у компанији.

"Претходно смо добили одлагање, али политичке санкције могу бити непредвидиве. Док правно гледано, ова промена власничких структура НИС-а требало би да буде довољно да избегнемо санкције, ми очекујемо да ћете бити потребни", наводи се. Бајатовић.

Он је подсетио да је Газпром сада власник само 11 одсто НИС-а, док Србија има око 30 одсто, што би требало да буде довољно у складу са прописима који се односе на санкције.

Шта ако санкције буду уведене

Уколико се санкције не одложе, Бајатовић истиче да ће у Србији бити довољно нафте и горива. НИС је, како је најавио, добро снабдевен. Истакао је да су све залихе нафте пуне и да ће бити нафтних деривата на пумпама, независно од америчке одлуке. 

Бајатовић је изјавио да Србија има довољно девизе у Народној Банци Србије да у наредних пет година купујемо све нафтне деривате на тржишту  под условом да се обезбеди логистика. 

Међутим, упозорава да повлачење девиза из девизног трезора може имати озбиљне економске последице, као што су ослабљење економије, пораст инфлације, раст незапослености и смањење страних инвестиција.

Напомиње да питање НИС-а није само питање снабдевања нафтом, већ и како то утиче на целокупну економску ситуацију у Србији.

"Ми имамо довољно девиза у Народној Банци Србије да у наредних пет година купујемо све нафтне деривате на тржишту око нас ако можемо да обезбедимо логистику и да не останемо без горива и да нема поремећаја на тржишту и да остану исто добре цене. Али онда ви вадите девизе из вашег трезора, економски слабите, имате слабију економију, то ће повући инфлацију, рашће цене, рашће незапосленост, већ имамо мање стране инвестиције. Дакле, питање НИС-а за Србију није само питање да ли ми можемо да увеземо нафту и да ли можемо да је прерадимо, него шта се дешава са укупном економијом Републике Србије", каже Бајатовић.

Будућност Нафтне индустрије Србије

Према Бајатовићу, један од најважнијих корака у решавању овог проблема је израда акционог плана који ће дефинисати мере које ће Србија предузети у случају да се ипак санкције.

По његовом мишљењу, најбољи сценарио би био да се добије одлагање од месец дана до три месеца, а за то ће бити потребна активна улога српске владе и континуирани разговори са Русијом и Америком.

Бајатовић је на крају најавио да ће, уколико се санкције уведу, Србија учини све да осигура стабилност енергетског тржишта и избегне време које би могло да утиче на економију.

Контрола цене горива

Док се ситуација не разјасни, Бајатовић је уверио јавност да ће држава наставити да контролише цене горива како би избегла инфлацију и економске проблеме у земљи.

"Наша прва обавеза је да задржимо контролу над ценама и да спречимо било какве негативне ефекте по економији", закључио је Бајатовић.

Марковић: Јасно је да постоји већинско руско власништво

Стручњак за енергетику Жељко Марковић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да рок којим се одлажу санкције није истекао, тако да постоји и даље шанса и после рока може се донети одлука о одлагању санкција.

"Ових дана су биле опречне изјаве и са једне и са друге стране. Једна страна сматра да ће доћи до одлагања – НИС-ова, а америчка администрација није коментарисала, врло је резервисана", каже Марковић.

Према његовим речима, није се ништа десило у власничкој трансформацији, у промени власништва. Сматра да ће доћи до увођења санкција, односно да неће доћи до продужења.

"Јасно је да постоји већинско руско власништво, америчка страна то третира као комплетно власништво, 'Гаспромњефт' и 'Гаспром' као мајка фирма имају преко 50 одсто, а њихов захтев је да се спусти испод 50 одсто а то није урађено", напомиње Марковић.

"НИС је ишао идејом да пошто су спустили учешће Гаспромњефта, који је под руским санкцијама, на испод 50 одсто, да су се стекли услови да се НИС скине са те листе, али тумачење са друге стране није такво и није вероватно да се сада НИС скине са листе санкција“, сматра Марковић.

НИС има и подршку Мађарске и Јанафа. Марковић каже да је подршка значајна јер та подршка указује ОФАК-у да је проблем увођења санкција НИС-у већи проблем за Србију и регион него за саму руску страну.

Овог месеца банке нису журиле да прекину сарадњу с НИС-ом.

"Они су њима послали упозорење и претходни пут, и даље ће оне банке које имају интерес да се не нађу случајно на листи санкција зато што раде са ентитетом који је забрањен, сигурно блокирати своје активности. Можда ће НИС наћи неке банке које ће радити са НИС-ом", каже Марковић.

"Гаспром" као мајка фирма није на листи санција, а поседује 11 одсто, можда би тих 11 одсто могло да се преда Србији и онда би се стекли услови за даља одлагања јер би тада руско власништво било на 45 одсто, закључује енергетски стручњак.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом