Европска унија у енергетском процепу – има ли решења за скупљи гас
Гас у Европи кошта више него било када у последње две године и чак за 30 одсто више него у јануару. Европска комисија размишља о ограничењу цена, а енергетска индустрија се томе противи јер се плаши да ће се поремитити тржиште. Како све то утиче на цену гаса у Србији – за РТС су говориле уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић и Надежда Кокотовић из Бриселског клуба за енергетику.
Цена гаса у Европи већа је за 30 одсто него у јануару. Уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић рекла је за РТС да су разлози за то што руски гас стиже само Турским током, јер је Украјина потпуно престала да транспортује руски гас према Европи, али и да се показало да зима није баш блага.
"Треба истаћи да је увек код тих цена један јако битан ефекат психологија. Трамп је најавио да Европа мора да купује више америчког гаса и америчке нафте. То је тај утечњени гас који је скупљи од овог који стиже гасоводима и онда је једноставно потражња аутоматска, вероватно су људи пожурили да нешто купују", навела је Путниковићева.
Додала је да Европска унија покушава да направи контролу цене, што је најгоре и да су се касно сетили.
"Једноставно са ситуацијом да имају само могућност куповине скупог гаса који стиже танкерима, они не могу да утичу на то да та цена буде нижа. Нити ће компаније које продају гас, било да су из Америке или из неког другог дела света снизити цену зато што је неко у Бриселу рекао 'ми нећемо да плаћамо скупље гас на берзи негде у Европи', нити ће купци моћи да кажу некоме, ја нећу да ти платим више, јер знате оно, ако нећеш да платиш, ти нећеш добити ту робу", навела је Јелица Путниковић.
Надежда Кокотовић из Бриселског клуба за енергетику рекла је да би било незгодно да је Европска унија рекла да ће бити проблема, јер би то утицало на тржиште.
"Европска унија није та која увози гас. Увозе га европске компаније од неких свјетских компанија. Мислим да су се припремили добро, да су напунили складишта. Међутим, Европска унија је у осјетљивој ситуацији што се тиче тржишта гаса генерално и уз ове велике факторе које смо навели, дужа и хладнија зима него претходне двије године и у Европи и у Азији истовремено и прекид дотока из Украјине", навела је Кокотовићева.
Додала је да су флуктуације на глобалном тржишту течног природног гаса утицале на ову ситуацију, попут застоја код америчких произвођача гаса због снежне олује, али и планских одржавања.
"Европљани су свјесни нестабилности своје позиције и прихватили су свјесно такав ризик и са зеленом агендом и са одрицањем од руског гаса, значи да су спремни да плате. Међутим, оно што је тренутно добро за ЕУ, то је што су Кинези увели 15 посто тарифу на амерички течни гас, што значи да ће се те количине преусмјерити и већ се преусмјеравају на европска тржишта, док ће Кина наставити да више купује од Катара и Русије и тако ће се свијет фрагментисати на два блока", истакла је Надежда Кокотовић.
Колико ће ситуација са НИС-ом утицати на преговоре о гасном аранжману
Говорећи о ситуацији са НИС-ом, Јелица Путниковић је навела да се нада да ће договор о гасном аранжману са Русијом остати одвојен од преговора о НИС-у, али да је то сад постала политичка тема и да нема пуно информација о томе.
"Знамо да радна група преговара. Долазили су људи из Русије који су преговарали са нашим властима. Знамо и да је послато писмо у Америку, али заиста немамо информације о томе. Остаје нада да ће се ту наћи неко соломонско решење, да ми не останемо без рада рафинерије нафте, јер то је јако битно, тада ће српска привреда опет да има проблема", рекла је Путниковићева.
Истакла је да ће о решењу за НИС на крају одлучивати Руси и Американци и да се нада да ће се доћи до неког решења, јер је одлагање примене од 90 дана које је тражено само продужетак неизвесности.
Коментари