Читај ми!

Хил за РТС: Нема најава да ће бити уведене санкције против НИС-а

Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил рекао је у разговору за РТС да нема најава да ће бити уведене санкције против НИС-а. Истакао је да коначна одлука о томе неће утицати на српску привреду. Оценио је да су односи Београда и Вашингтона добри и да је створена добра платформа за даљи развој.

Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил рекао је за РТС да нема најава да ће бити уведене санкције против НИС-а.

"Могу вам рећи да, откако су Руси купили НИС, постојала је велика забринутост око тога, јер је то једина рафинерија у Србији и откад се налази у руском већинском власништву, бринуло је многе људе годинама. Та забринутост је још већа због чињенице да Русија наставља да спроводи варварски рат против Украјине. Нема друге речи којом би се то описало осим варварски у смислу тога да је ово 21. век, а то и даље траје", рекао је Хил.

Додао је да постоји забринутост да ли НИС у руским рукама на неки начин помаже финансирању рата и да су то легитимна питања која треба пажљиво размотрити.

"Видећемо шта ће бити исход. Желим да вас уверим да ни на који начин коначна одлука неће утицати на српску привреду. Веома смо заинтересовани да Србија настави да има веома успешну привреду, добру стопу раста која је постигнута и желимо да се то настави", истакао је Хил.

"Створена добра платформа за даљи развој односа Београда и Вашингтона"

Говорећи о односима Београда и Вашингтона, Хил, којем је сутра хиљадити дан на месту амбасадора у Србији, рекао је да су односи добри и да је створена добра платформа за даљи развој.

"Мислим да је веома важно што схватамо како можемо да идемо напред у области енергије, што је кључно питање у Србији јер ће енергетске потребе ове земље расти. И мислим да повећавамо капацитет за разговор о стратешким питањима, не само о билатералним", рекао је Хил.

Додао је да има много тема за разговор, а једна од њих је и мир у Европи и чињеница да Србија има везе широм света.

Хил је напоменуо да је чињеница да Србија и САД имају различите ставове о Косову и Метохији, али да не смеју да дозволе да их та чињеница омета у другим стварима.

"Морамо се сагласити да се не слажемо у неким стварима. Мислим да је једна од најважнијих ствари коју можемо урадити наставак економске сарадње. Већ сте водећа земља у погледу инвестиција у области технологије. Запошљавамо много младих Срба и Србија је наш водећи партнер у погледу трговине у региону и то је веома важно, али однос се не може заснивати само на економији, мора се заснивати и на политичком разумевању и да видимо шта можемо да урадимо заједно", рекао је Хил.

"Питање Заједнице српских општина је кључно"

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Хил је рекао да је САД драго што је Србија подржала процес дијалога.

"Веома је тешко, али морам рећи да Србија долази припремљена на ове разговоре. У тим разговорима се понекад не постиже напредак, али мислим да нико не криви Србију због тога што процес не води бољем разумевању. Ја сматрам једним од централних стубова процеса дијалога питање права Срба који живе на Косову", рекао је Хил.

Напоменуо је да je питање Заједнице српских општина апсолутно кључно.

"Подржали смо то откако је први пут договорено пре око 12 година и то мора бити имплементирано. Иако су то људи чули хиљаду пута и фрустрирани су чињеницом да то није примењено, то не значи да не треба говорити о томе. Мислим да морамо бити веома фокусирани да се то покрене", истакао је Хил.

Додао је да се дугорочно мора видети нормализација односа, као и да мора бити много мање инцидената.

"Срби морају схватити каква је њихова будућност на Косову и ми то изузетно подржавамо, тако да преостаје много посла. Мислим да смо остварили неки напредак, али јасно је да то није довољно и то је једна област на којој морамо радити много више", навео је Хил.

Напоменуо је да је очигледно да је веома логично да имамо Заједницу српских општина и да она мора бити основана.

"Један од важнијих елемената је да САД и ЕУ морају да сарађују. Европска унија то води, јер на крају, Србија је у Европи. То мора да се схвати, али ми не желимо ситуацију у којој било ко мисли да постоји разлика између ЕУ и САД. Морамо бити веома блиски са ЕУ и мислим да то добро радимо овде у Србији", навео је Хил.

Европска унија је недавно увела неку врсту санкција Приштини због понашања, док су из Вашингтона санкције изостале. Кристофер Хил је објаснио да постоје неке разлике у тактици, као и да је процес доношења одлука другачији.

"У Европској унији постоји 27 држава које морају да се договоре. Ми немамо ту ситуацију и очигледно је да ће постојати неке тактичке разлике, али говоримо у укупном циљу да постигнемо неку врсту нормализације, да то престане да буде кризна тачка и мислим да нормализација почиње са разумевањем да Заједница српских општина на Косову мора да зна каква је њихова будућност и да се осећају добро тамо где живе", рекао је Хил.

Говорећи о нападу на канал Ибар–Лепенац, Хил је рекао да мисли да постоји жеља са свих страна да се сазна истина ко је то урадио.

"Ми свакако не видимо доказе који би водили ка Београду, али неко то јесте урадио и мора да се спроведе темељна истрага и мислим да је добро што пружамо преко ФБИ-jа подршку тој истрази и мислим да је то важно. Али то говори о чињеници да постоји недостатак поверења и тенденција за међусобно оптуживање", рекао је Хил.

"Свако ко је био у Србији 10 минута зна да је ово европска земља"

Оценио је да ће европски пут Србије у великој мери бити питање одлука које Србија доноси и да се види да се Србија заиста труди да то убрза.

"Ја сам Американац, ми нисмо у ЕУ, тако да није на мени да говорим о ЕУ и кога треба да приме, али Србија може много да понуди у погледу својих економских достигнућа и чињеница је да има веома активну дипломатију, укључујући и глобални југ. Мислим да Европа и САД треба да буду свесне чињенице да Србија има добре односе у том делу света и мислим да треба да учинимо више са Србијом и надам се да ће ЕУ доћи до тог закључка", навео је Хил.

Осврнуо се и на питање критичних минерала.

"Знам да у Србији постоји проблем са литијумом, а у остатку Европе је то питање критичних сировина, тако да Немачка спроводи рударске операције тог типа, друге европске земље и САД то раде такође. Тако да постоји много питања која могу Србију да приближе Европској унији. Искрено, свако ко је био у Србији 10 минута зна да је ово европска земља", рекао је Хил.

"Веома смо поносни што ћемо учествовати на Експу"

Амерички амбасадор је најавио да ће САД учествовати на Експу 2027. године.

"Обавезали смо се да обезбедимо средства за озбиљан амерички павиљон. Веома смо поносни што ћемо учествовати на Експу 2027. године. За Србију је то нека врста историјског тренутка и ми желимо да учествујемо у томе, тако да ћемо свакако имати амерички павиљон тамо", навео је Хил.

На питање да ли ће новоизабрани амерички председник Доналд Трамп посетити Србију, Хил је рекао да мисли да је то одлична идеја, али и да је то питање за Трампа.

"Ја не могу да говорим у његово име. Он ступа на дужност 20. јануара, али заиста бих вам препоручио да вам то буде једно од првих питања за њега. Ја лично мислим да је то одлична идеја. Обавестите ме шта је одговорио", рекао је Кристофер Хил.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње