Читај ми!

Кредити за чврсти отпад у Србији вредни 150 милиона евра

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали потписао је два уговора о кредитном аранжману који се односе на трећу фазу "Програма чврстог отпада у Србији" укупне вреднoсти 150 милиона евра. Уговори обухватају управљање чврстим отпадом у 47 јединица локалне самоуправе.

Мали их је потписао са генералним директором Француске агенције за развој (АФД) Ремијem Риjуom, амбасадором Француске у Србији Пјером Кошаром и генералном директорком Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) за Централну и Југоисточну Европу Шарлот Рухе.

Истакао је да потписани споразуми са АФД и ЕБРД односе на финансирање шест великих депонија за чврст отпад широм Србије од којих се неке граде и већ раде.

"Ми ћемо тако покрити скоро 50 локалних самоуправа и 1,5 милиона грађана Србије. Споразуми су важни, не само због толике територије које покривамо, већ и због тога што је то јасан сигнал да је Србија на путу примене зелене агенде", нагласио је Мали.

Истакао је да Србија кроз пројекат "Чиста Србија" улаже и у изградњу хиљаде километара канализационе мреже, као и у нове фабрике за пречишћавање отпадних вода.

Према његовим речима, слично је урађено у Београду са депонијом Винча.

"Србија је финансијски стабилна и могли смо ово да финансирамо из наших извора, али жеља нам је да то радимо са партнерима из Француске и ЕБРД-а", рекао је министар финансија.

Сарадња са АФД-ом вредна пола милијарде евра

Подсетио је да је АФД  већ пет година присутна у Србији додајући да је укупна вредност портфолија који имамо са њима је више од пола милијарде евра.

"Преговарамо тренутно о још више од 500 милиона евра нових пројеката и нових финансирања. Тако да са те стране једна велика посвећеност француске владе нашим реформама, пројектима који су важни за грађане Србије", рекао је Мали.

Навео је и да је Србија 2027. домаћин изложбе Експо и да жели да улагањем у инфраструктуру унапреди и квалитет живота грађана Србије.

Истакао је и да је укупна вредност овог пројекта око 300 милиона евра и да је  половина већ била обезбеђена до сада.

"Са ова два споразума које данас потписујемо, дакле, обезбедићемо укупни извор финансирања, односно укупна средства неопходна за финансирање ових депонија. Тако да је једна лепа прилика да затворимо ову годину,као друга најбржа растућа економија у Европи иса потпуно очуваном макроекономском стабилношћу", рекао је Мали.

Вујовић: Регонални центри биће по европским стандардима

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић каже да ће Србија урадити све што је неопходно да сваки регионални центар који се гради у Србији буде по свим европским и светским стандардима.

"Изузетно је важно да знамо да, поред тога што градимо санитарну депонију, постројења за механичко-биолошки третман, дакле за рециклажу, како би поштовали принципе зелене агенде односно циркуларну економију, да градимо трансфер станице, а кроз те пројекте купујемо и додатну опрему у виду камиона смећара, у виду канти, и радимо на едукацији грађана“, наомиње Вујовићева.

Осим финансирања, Европска банка за обнову и развој пружа и техничку помоћ како би се осигурала успешна примена програма.

"Модернизација система управљања отпадом и повећање стопе рециклаже су суштински кораци ка смањењу загађења, подстицању циркуларне економије и ближем усклађивању Србије са стандардима Европске уније", указује Шарлот Руе, директорка ЕБРД-а за Централну и Југоисточну Европу.

Генерални директор Француске агенције за развој Реми Рију поручује да се овим пројектом решава критични еколошки изазов.

"Истовремено, доприносимо здравијој и отпорнијој будућности српског народа", каже Рију.

У Србији се годишње сакупи око 2,5 милиона тона комуналног отпада, а трећина становништва није покривена организованим прикупљањем отпада.

уторак, 21. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове