Млади ближе првом стану – уз мање учешће и боље услове
Генерална секретарка УБС Марина Пападакис истиче да су комерцијалне банке спремне да подрже иницијативу НБС, која би младима у Србији омогућила да лакше купе прву некретнину, смањујући учешће за кредите са 20, на три до пет одсто.
Млади у Србији често истичу стамбено питање као један од највећих изазова, а Народна банка Србије ради на решењима која би могла олакшати куповину прве некретнине, наводи генерална секретарка Удружења банака Србије Марина Пападакис.
"Суштина је задржати младе у земљи, посебно високообразоване, а куповина првог стана није само економско већ и демографско питање које јача наше друштво", објашњава Пападакис.
Истиче да се ради на моделима који би смањили учешће за стамбене кредите са тренутних 20 одсто на три до пет одсто, уз очување финансијске стабилности у наредним деценијама.
Комерцијалне банке, како указује, спремне су да подрже иницијативе Народне банке и Владе Србије.
"Банке су већ показале спремност за сарадњу, било кроз мораторијуме током пандемије или учешћем у гарантним шемама. Подржаће и овај програм који ће помоћи младима и ојачати кредитну активност", наглашава Пападакис.
Замке додатних трошкова
Што се тиче додатних трошкова, као што су упис хипотеке или осигурање кредита, Пападакис сматра да би њихово смањење значајно олакшало куповину станова.
"Ови трошкови често повећавају износ који млади морају да издвоје, па је разматрање њиховог смањења један од кључних аспеката који се разматрају", каже Пападакис.
Истиче је да је законским оквиром већ ограничена висина каматних стопа, али да ће се нова решења заснивати на темељним анализама и калкулацијама.
Значај инвестиционог рејтинга за Србију
Недавно добијање инвестиционог кредитног рејтинга за Србију, указује Пападакис, представља једну од најбољих вести за нашу земљу.
"То значи да ће се Србија и наше банке задуживати по нижим каматама на међународном тржишту, што ће омогућити више новца за инфраструктуру и друге пројекте од значаја за грађане", наводи саговорница.
Говорећи о модерним концептима, Пападакис тврди да отворено банкарство улази у употребу у Србији.
"Овај концепт ће омогућити корисницима да имају увид у све своје рачуне код различитих банака и платних институција на једном месту, чиме ће управљање финансијама постати једноставније и ефикасније", закључује генерална секретарка Удружења банака Србије Марина Пападакис у гостовању Јутарњем програму.
Коментари