Читај ми!

Шта предвиђају измене Закона о енергетици - више чисте енергије и укидање мораторијума на нуклеарке

Јавна расправа о изменама и допунама Закона о енергетици траје до 10. септембра. Ресорно министарство наводи да је циљ измене прописа да се осигура снабдевање електричном енергијом из чистих извора, а једна од кључних новина је увођење нуклеарне енергије.

Србија има мораторијум на градњу нуклеарки, који би после 35 година могао да буде суспендован новим Законом о енергетици.

Тиме би се отворила врата развоју нуклерне енергије, технологија и науке према смерницама Међународне агенције за атомску енергију, чији је члан. 

"Ако буде усвојен, предстаће да важи Закон о забрани изградње нуклерних електрана и утврђују се кораци у потенцијалној мирнодопској примени нуклерне енергије у Србији", каже министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандовић.

Акценат на чистој енергији

Министарка подсећа да је од доношења првих информисаних одлука до пуштања у рад, потребно најмање 10 година.

"Наш задатак је да планирамо одговорно и да се припремамо како би били енергетски безбедни", истиче Ђедовић Хандовићева.

У новом Закону, акценат је на чистој енергији. Уводи се и постројење за водоник, затим унапређење преносне и дистрибутивне електро-мреже уз већу заштиту потрошача и више гаранција произвођачима струје.

"Изменама и допунама Закона, отвара се и нови циклус инвестирања у енергетске делатности. То постаје веома важно ако се зна да Србија и друге балканске земље између четвртине и трећине потребних енергената увозе, где је нашим неефикасним компанијама потребно 50 одсто више енергије него компанијама у ЕУ", наводи председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.

Кризни случајеви

Закон тражи и боља решења за управљање ризицима у снабдевању и реаговању у случају енергетских криза.

"Нуклеарна енергија је само једна од битних ставки. Мени је важније како се електроенергетски систем понаша у кризним ситуацијама. Мора се наћи интеграције обновљивих извора енергије, а то је питање мрежа, и поставити на једну озбиљну регулаторну раван. Закон то покушава да уради. Кроз јавну расправу покушаћемо да то унапредимо", указује професор на Електротехничком факутету Никола Рајковић.

Нови закон о енергетици обухватиће пакет од девет прописа ЕУ о тржишту електричне енергије, који осигурава зелену транзицију и енергетско повезивање.

петак, 22. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње