Сарадња кинеских компанија и ПКС – велико интересовање за пољопривредне производе из Војводине
Кинеске компаније из провинције Џeђанг и Привредне коморе Србије организовали су привредни форум у Београду, који је резултирао конкретним пословима. Потписано је шест уговора из области зелене енергије, трговине и дигитализације.
После иницијативе Појас и пут и стратешких споразума председника Си Ђинпинга и Александра Вучића, Србија за Кину постаје капија ка Западу. У том контексту, одржан је Привредни форум у Београду, на којем је постигнута сарадња између 25 кинеских компаније из провинције Џeђанг и Привредне коморе Србије.
Потписано је шест уговора из области зелене енергије, трговине и дигитализације.
Србија већ може многим произвођачима да омогући бесцарински извоз у Кину.
При томе, Србија нуди изузетне услове инвеститорима – од пореских олакшица, до добре инфраструктуре, а на идеалној је позицији за бизнис у Европи.
Амбасадор Кине у Србији Ли Минг каже да је економска размена Кине и Србије у првом кварталу већа за 33 одсто у односу на, за сада, рекордну 2023. годину.
"Обим економске размене је у овој години већ достигао 1,3 милијарди евра, а извоз из Србије повећан је за 185 одсто", каже Минг.
Провинција Џeђанг, четврта економска снага Кине
Кинеска провинција Џeђанг је четврта по економској снази.
Захваљујући економији знања, за кратко време су, уз оскудне ресурсе, премашили економску снагу Холандије. Тај модел раста жели и Србија.
Јагода Лазаревић, помоћница за економију при Министарству спољних послова Србије, истиче да је фокус на иновативној дигиталној економији.
"Све ствари које ми желимо да постигнемо. Зашто, јер смо свесни ере растуће трговинске фрагментације. Баш ових дана пратимо шта се дешава и већ неко време се дижу зидови земаља, групација. Подижу се царине, спречавају се инвестиције. А Србија је потпуно отворена, промотер је слободне трговине", наводи Лазаревићева.
Војводина велики потенцијал
Кина се радује српским економским успесима и нуди помоћ за, како кажу, привредни бум.
У провинцији Џeђанг је и једна од највећих лука за претовар контејнера у Азији.
Сматрају да је извоз пољопривредних производа, посебно из Војводине, велики потенцијал који би треабало боље користити.
"Уживамо у вашој лепој земљи и лепом Београду. Прошле године је укупна размена достигла 4,37 милијарди долара. Кина је у Србији највећи инвеститор и други највећи трговински партнер", закључује заменик гувернера провинције Џeђанг Ксју Венгуванг
Привредницима је представљен индустријски технолошки парк "Михајло Пупин" преко истоименог моста на Дунаву.
Градиће се у три фазе на више од двеста хектара, а интересовање су најавиле водеће кинеске, али и највеће светске компаније.
Коментари