четвртак, 03.08.2023, 14:48 -> 15:33
Извор: РТС
Како спречити губитке у системима преноса електричне енергије – решење долази из Новог Сада
Влада Србије у јуну је са компанијом "Шнајдер електрик" потписала уговор о унапређењу и модернизацији електроенергетског система. Уговор, између осталог, предвиђа да софтвер АДМС, који се производи у Србији, буде примењен и у нашој земљи, како би се оптимизовао рад дистрибутивног система и спречили губици.
Софтвер АДМС већ се примењује у више од 80 електродистрибуција широм света и обухвата око 400 милиона корисника. Резултат је "српске памети", односно рада стручњака окупљених у Развојном центру "Шнајдер електрика" у Новом Саду, а сада ће коначно бити примењен и у Србији.
Ксенија Карић, генерална директорка "Шнајдер електрика" за Србију и Црну Гору, каже за РТС да је АДМС у енергетици признат као најбољи софтвер на свету који управља електродистрибутивном мрежом.
Задатак тог софтвера је да на оптимизован, ефикасан и поуздан начин пренесе електричну енергију до крајњег корисника.
"Први смо стратешки партнер Републике Србије и 'Електродистрибуције Србије', пре свега следеће четири године, на имплементацији софтвера који треба да на поуздан и ефикасан начин пренесе електричну енергију, да аутоматизујемо све процесе, да смањимо губитке на мрежи", објашњава Карићева.
Напомиње да ће овај пројекат обухватити и микромреже, односно све паркове за прозводњу обновљиве енергије.
Развојни центар у Новом Саду окупља више од 900 инжењера електротехнике, енергетике и ИТ стручњака.
Поред тога, у хабу "Шнајдер електрика" постоји и Центар за младе таленте. За десет година, одржано је око 5.000 сати наставе за 6.000 деце.
"Дајемо бесплатне часове математике и програмирања, апсолутно својој деци у Србији, већ од раног доба – од петог разреда до почетка факултета их припремамо за даље техничко образовање“, истиче Ксенија Карић и наводи да заинтересовани могу да се пријаве путем сајта Центра за младе таленте, како би добили ментора и, касније, уколико желе стипендију.
Карићева напомиње да, упркос причама о кризи у ИКТ индустрији и масовним отпуштањима, у овој компанији неће бити измена. "Шнајдер електрик" је, чак, донео одлуку да у Србији развија и неке нове бизнисе, тако да очекују раст од пет до десет одсто сваке године.
Коментари