Читај ми!

Цене струје на тржишту скачу и до десет пута дневно – може ли Србија да буде енергетски независна

Оснивач портала Енергија Балкана Јелица Путниковић изјавила је за РТС да цене електричне енергије на тржишту скачу и до десет пута у току дана, те је неопходно да Србија има континуирано снабдевање и да не зависи од увоза из иностранства. Технички директор Берзе електричне енергије Србије Дејан Стојчевски очекује да ће наша електропривреда постати до краја 2026. године део европског тржишта, јер постоји добра воља Европе.

Без енергетике нема развоја, а енергетска криза је показала колико зависимо од снабдевања доступним и не превише скупим енергентима.

Комплетна енергетика све више, од економске, постаје геополитичка тема, док је електроенергетика, односно електрична енергија, кључна за привреду, грађане, као и развој нових, напредних технологија и вештачке интелигенције.

Јелица Путниковић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекла је да су електропривреде у Србији и региону обавезане да ће до 2050. године угасити термоелектране на угаљ, што је и основни проблем.

"Причамо о вештачкој интелигенцији и новим технологијама, а имамо камен спотицања који мора што безболније да се реши. Електропривреде морају да буду успешне и конкурентне не само на домаћем, већ и европском тржишту", указује Путниковић.

Према њеним речима, 2026. године можемо да се суочимо са тим да плаћамо таксе на угљен-диоксид, па нећемо моћи да извозимо не само струју већ и производе који су произведени уз ту електричну енергију.

Дејан Стојчевски, пак, сматра да ће са увођењем такси највише бити погођене индустрије попут петрохемије, челика, алуминијума, гвожђа, ђубрива и водоника, као и да је питање да ли ће на тржишту бити конкурентне.

"Ако успемо да се спојимо са европским тржиштем, таксе на угљен-диоксид можемо да пролонгирамо до 2030. године. Тада бисмо морали да створимо сопствени систем наплате угљен-диоксида, што је озбиљан корак. Реално је да се спојимо са европским тржиштем до краја 2026. године. Постоји добра воља Европе", каже Стојчевски.

Сигурност у снабдевању и независност

Данас је, такође, значајан дан за "Електропривреду Србије" јер ће се потписати сертификат о преузимању блока Б3 у Костолцу од кинеске компаније CMEK, па ће ЕПС бити снажнији за нових 350 мегавата у нашем електроенергетском систему.

Стојчевски истиче да то заправо значи сигурност снабдевања за систем, али и залог за будућност енергетске независности.

Путниковићева, такође, каже да је то значајно за енергетску независност Србије, иако су многи критиковали што смо градили ту термоелектрану.

"То нам је било неопходно да бисмо могли да обезбедимо довољно струје и за привреду и грађане, као и да не зависимо од увоза из иностранства. Цене енергије на тржишту скачу, па и до десет пута у току дана. То мора пажљиво да се испланира, како би грађани имали континуирано снабдевање по најповољнијим ценама, што Костолац обезбеђује", истиче Путниковићева.

Гостовање Јелице Путниковић и Дејана Стојчевског у Јутарњем програму РТС-а можете у целости погледати у видео-снимку на почетку текста

понедељак, 13. јануар 2025.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње