Читај ми!

Радовановић: И косовски привредници трпе штету од блокада за улазак српске робе

Једнострана блокада робе произведене у Србији смањила је извоз на KиМ у јуну за 50 одсто. Забрањују се и називи фирми са знаком или речју Србија. Александар Радовановић из Привредне коморе Србије каже да је штета на обе стране и да политику треба уклонити са поља бизниса и економије.

Ова мера је уведена 14. јуна, али су од 8. јула пуштени полупроизводи, вештачко ђубриво и храна за псе. Мере које је увела влада Аљбина Куртија значајно штети и косовском производном капацитету, каже за РТС Александар Радовановић из Привредне коморе Србије.

Kурти је увео санкције не само за српски капитал већ и страни капитал у Србији попут "Хемофарма", "Хенкела", "Лафаржа"...

"Око 200 милиона евра је пласман робе из страних инвестиција", објашњава Радовановић.

Хуманитарна помоћ не би требала да буде под било каквим мерама, а када је у питању платни промет српска роба се фактурише у еврима, онда се врши конверзија у динаре и тако се уплаћује.

"Бизнис није везан за националност, он је као вода – нађе пут до крајњег потрошача. Зато је и укинута одредба за увоз репроматеријала. Даља штета се односи на готове производе, јер треба времена да се нађу нови производи који обично нису истог квалитета и цене, што се опет рефлектује на крајње потрошаче", рекао је за РТС Александар Радовановић из Привредне коморе Србије.

Каже да политика треба да се измести са поља бизниса и економије, и каже да о рестриктивним мерама Курти није консултовао привреднике и Привредну комору Косова.

"Надамо се да ће у кратком року те неекономске мере бити у потпуности укинуте", каже Радовановић.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње