Читај ми!

Цене квадрата између усијања и хлађења, агент за некретнине открива да ли ће се поновити раст из 2022.

Цене некретнина су 2022. дошле до усијања. С почетком ове године, чини се, почело је хлађење. Веће цене стамбених кредита, спорија и скупља градња – главни су разлози што је све више оних који размишљају да инвестирају у станове. Aгент за некретнине Даворка Тасић не очекује значајан пад цена квадрата иако је дошло до стагнације. Тренутно је потражња мала, више нема оног раста и неће се поновити 2022, истакла је Тасићева.

Цене некретнина су прошле године забележиле раст од готово 18 посто, подаци су Завода за статистику, у појединим деловима и много већи од просека. И ми смо имали континуитет раста целе прошле године. Међутим, некако с новом годином, утисак је да је раст успорио, негде можда и паузирао.

Aгент за некретнине Даворка Тасић рекла је да је сада дошло до стагнације да смо прошле године имали бум што се тиче цена некретнина, а у трећем кварталу било је мање издавања грађевинских дозвола.

"Ми не очекујемо значајан пад цена квадрата, али дошло је до стагнације, тренутно је потражња мала. Више нема оног раста и неће се поновити 2022. година", истакла је Тасићева.

После великог бума и константног раста, тешко је прилагодити се и спустити нагло цене и, према њеним речима, до тога неће доћи.

Највећи раст цена бележи се у Београду и Војводини. Имали смо ситуацију и да на периферији Београда цена премаши 3.000 евра по квадрату. Осим њих, ту су и Чајетина, Врњачка Бања и Крагујевац.

"Дошло је до поскупљења материјала после почетка ратне кризе. Тренутно се мање инвестира. Инвеститори нису сигурни по којој цени ће пласирати некретнине. Београдске општине су у благом тренду мировања, док је приметан нагли скок цена у Нишу", истакла је Тасићева и додала да све зависи од монетарне политике.

Тржиште некретнина је свуда у свету и Европи обележено растом цена и нестабилношћу. По поскупљењима некретнина на европском тржишту драматично предњачи Естонија у којој је просечна цена станова у другом тромесечју 2022. повећана за чак 27,4 одсто у односу на исти период претходне године. Следе Чешка (23,1 одсто), Мађарска (22,8 одсто), Литванија (22,1 одсто) и Ирска (20,7 одсто). У региону највећи раст бележи Хрватска 17,3 посто. 

Тасићева истиче да наша земље није изолована да смо у систему, на нас је увек имала утицај околина, посебно америчко тржиште.

Напомиње да се ова поскупљења неће поновити и да је за инвестирање увек добар тренутак, али да не може да гарантује шта ће се дешавати.

петак, 22. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње