Цена барела зависи од земаља ОПЕК-а – најаве нових смањења производње нафте

Земље ОПЕК-а и Русија од маја додатно смањују производњу нафте. Та неочекивана одлука усијала је светске берзе – цена барела у једном дану повећана је за осам одсто и досеже и до 86 долара. Страхује се од глобалног поремећаја у снабдевању и даљег раста цена.

ОПЕК је са Русијом, до краја године, већ смањио производњу за два милиона барела дневно, а додатно ће умањити за више од милион, од чега 500.000 барела смањује Русија. Стручњаци оцењују – исхитрени потез нафтног картела забрињава, јер је да сада такве одлуке са својим савезницима доносио опрезно, на унапред заказаним састанцима. 

"Било је изненађење за све. Зашто сада и зашто се то догодило тако брзо. Два су разлога: финансијска и банкарска криза која је почела у Сједињеним Државама и у Европи, а други разлог је поновно отварање Кине. Дакле, реаговали су одмах не чекајући следећи састанак. Такође, овај потез подсећа људе да ће ценама нафте на светском тржишту управљати ОПЕК и нико други осим ОПЕК-а", каже Мохамед Али Јасин, стручњак за тржиште капитала.

Дмитриј Песков, портпарол Кремља, каже да се Русија фокусира на одлуке које доносе земље произвођачи нафте. "То је у интересу светске енергетике, одржавати светске цене нафте. А ако су друге земље срећне или незадовољне тиме – то је њихова ствар", рекао је Песков.

Земље већ анализирају економске последице смањења производње које брзо може направити јаз између понуде и потражње и подстаћи раст цена "црног злата" и на 100 долара.

"Влада ће појачати координацију са Међународном агенцијом за енергију и другим великим потрошачима нафте, како би постакли произвођаче на дијалог. Улажемо напоре за стабилизацију глобалног тржишта нафте кроз повећање производње и улагања у производне капацитете", каже Мацуно Хироказу, секретар Владе Јапана.

И док је нестабилност нафтног тржишта у већини земља главни покретач инфлације, нафта је кључни савезник великих сила. 

"Цене нафте су веома важна компонента специјалних односа Кине и Русије. Кина је највећи светски увозник и за неколико година биће највећи потрошач нафте. Дакле, Кина и Русија су заштићене. И морам да додам да Индија такође пружа велику подршку на том фронту", каже Џон Дрискол, директор консултантског сервиса за енергетику.

Због геополитичких тензија, све су чешћи предлози да би Кина и друге азијске земље могле да се договоре око плаћања нафте у јуанима, уместо у доларима. То би отворило и паралелни систем за међународна плаћања, у којем кинеска валута парира америчком долару. 

понедељак, 25. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње