Читај ми!

Тржиште некретнина се у свету "хлади", а у Србији "усијава", када ће цене станова почети да падају

Док се у широм света тржиште некретнина хлади, у Србији је потпуно другачија слика. Докле год је већа потражња од понуде, цене станова ће ићи нагоре, каже за РТС архитекта Бранка Бошњак и за РТС открива када се очекује да цене почну да падају.

Последњих осам година константно расте цена некретнина у Србији. Поскупљење цене квадрата се у неким градовима може гледати и на месечном нивоу. Поред купаца из Србије, све је више странаца који се одлучују да новац уложе у куповину некретнина у Србији.

У последњих неколико година сведоци смо експанзије грађевинарства, превасходно станоградње, што је одлично за економију сваке државе јер она генерише целокупни економски развој.

"Што се тиче цена тих истих станова, то је економска категорија, однос понуде и потражње. Пошто је последњих година јако велики прилив нових становника у Београд, онда и потражња расте, али и економска криза доноси идеју о улагању у некретнине. Све то подиже цену некретнина, али овако високе цене су генерисане изградњом у лукс насељима. Та лукс насеља су дала огромне цене, што се прелило и на цене у централним градским општинама, а самим тим подигле су се цене и у приградским насељима", каже за РТС архитекта Бранка Бошњак.

Новим Генералним планом дефинисаће се још много зона за новоградњу. Када се заврши поступак легализације, створиће се фонд нових легалних укњижених станова, објашњава Бошњак.

"Очекујем да ће се у наредних годину-две дана консолидовати цене, а после тога и да падну", сматра Бошњак.

Завршетком пописа становништва створени су услови да се изради нови Генерални план. То је стратешки план који дефинише комплетан развој града, дефинише његове границе тј. обухват, дефинише економски, просветни развој, становање, заштиту природних и културних добара, здравствени програм једног града.

"Овај Генерални план требало би да реши јако велики број проблема јер треба да буде и санациони и развојни. Санациони треба да реши проблеме саобраћаја, становање у приградским насељима која су најчешће нехигијенска и еколошки неповољна", објаснила је Бранка Бошњак.

субота, 14. септембар 2024.
9° C

Коментари

Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Sažeto od Amazon produkcije
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Odlicna serija
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи