четвртак, 05.01.2023, 08:10 -> 08:12
Извор: РТС
Аутор: Ружица Врањковић
Руски гас – ЕУ тражи начине да прекине зависност, Москва се окреће азијском и турском тржишту
Брисел је потврдио да је попуњеност залиха гаса у Унији 84 посто, захваљујући течном гасу којим Европа смањује зависност од руских испорука. Истовремено, Русија се окреће азијском и турском тржишту. Москва и Анкара напредују и у развоју гасног чворишта за руски гас у Турској. И Бугарска је са Турском потписала споразум о испоруци гаса на 13 година.
Рат у Украјини смањио је извоз руског гаса. Само је "Гаспромов" извоз прошле године мањи за 46 одсто и то углавном на европско тржиште.
Руски гасни гигант не крије да јача позиције у Азији, а посебно преко гасовода "Снага Сибира", повећава испоруке у Кину са којом развија и нове гасне трасе. И Русија и Турска, које директно спајају Плави и Турски ток, потвдиле су да шире капацитете и сарадњу.
Председник Управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер сматра да ће потрошња гаса на глобалном тржишту порасти за 20 одсто у наредних 20 година, те да зато размишљају о новим пројектима и енергетској безбедности.
"Наши морски гасоводи, Турски и Плави ток, раде поуздано. И сада смо са Турском почели да радимо на пројекту гасног чворишта. Турско гасно чвориште осигураће транспарентност и фер цене на тржишту природног гаса", тврди Милер.
Гасни послови Бугарске и Турске
Није изненађење и што је Бугарска, која је у априлу прошле године међу првима прекинула сарадњу са "Гаспромом", учвршћује гасне послове управо са Туском. Две земље склопиле су дугорочни уговор.
Турски министар енергетике Фатих Донмез објашњава да је реч о уговору који је потписан на 13 година, као и да се у том периоду може пренети милијарду и по кубних метара природног гаса годишње. "Споразум ће повећати сигурност снабдевања гасом за Бугарску, али и за читаву Европу", наводи Донмез.
Привремени министар енергетике Бугарске Розен Христов каже да им споразум омогућава куповину гаса од свих светских произвођача и снабдевача у Турској, што Бугарској логистички и највише одговара.
И Србија може да рачуна
На више гаса преко Бугаске, рачуна и Србија и то већ до краја ове године, када се заврши гасни интерконектор до бугарске границе, Ниш-Димитровград.
"Треба да завршимо интерконекцију са Бугаском да бисмо могли и алтернативне изворе гаса да користимо, уговарамо из Грчке и Азербејџана", наводи министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић.
Циљ Европске уније је да нађе што више нових дотока гаса, како би потпуно прекинула зависност од руског. Широм Европе граде се гасни интеконектори, између држава и ЛНГ терминале за течни гас.
Немачка прошле године није имала ниједан терминал, покренула је градњу четири, а један је већ у функцији. Тој земљи је и почетком недеље стигао и први такер са америчим течним гасом. Финска и Естонија изнајмљују заједнички терминал за допрему гаса у обе земље.
Коментари