Читај ми!

Руски гас – ЕУ тражи начине да прекине зависност, Москва се окреће азијском и турском тржишту

Брисел је потврдио да је попуњеност залиха гаса у Унији 84 посто, захваљујући течном гасу којим Европа смањује зависност од руских испорука. Истовремено, Русија се окреће азијском и турском тржишту. Москва и Анкара напредују и у развоју гасног чворишта за руски гас у Турској. И Бугарска је са Турском потписала споразум о испоруци гаса на 13 година.

Рат у Украјини смањио је извоз руског гаса. Само је "Гаспромов" извоз прошле године мањи за 46 одсто и то углавном на европско тржиште.

Руски гасни гигант не крије да јача позиције у Азији, а посебно преко гасовода "Снага Сибира", повећава испоруке у Кину са којом развија и нове гасне трасе. И Русија и Турска, које директно спајају Плави и Турски ток, потвдиле су да шире капацитете и сарадњу.

Председник Управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер сматра да ће потрошња гаса на глобалном тржишту порасти за 20 одсто у наредних 20 година, те да зато размишљају о новим пројектима и енергетској безбедности.

"Наши морски гасоводи, Турски и Плави ток, раде поуздано. И сада смо са Турском почели да радимо на пројекту гасног чворишта. Турско гасно чвориште осигураће транспарентност и фер цене на тржишту природног гаса", тврди Милер.

Гасни послови Бугарске и Турске 

Није изненађење и што је Бугарска, која је у априлу прошле године међу првима прекинула сарадњу са "Гаспромом", учвршћује гасне послове управо са Туском. Две земље склопиле су дугорочни уговор.

Турски министар енергетике Фатих Донмез објашњава да је реч о уговору који је потписан на 13 година, као и да се у том периоду може пренети милијарду и по кубних метара природног гаса годишње. "Споразум ће повећати сигурност снабдевања гасом за Бугарску, али и за читаву Европу", наводи Донмез.

Привремени министар енергетике Бугарске Розен Христов каже да им споразум омогућава куповину гаса од свих светских произвођача и снабдевача у Турској, што Бугарској логистички и највише одговара.

И Србија може да рачуна

На више гаса преко Бугаске, рачуна и Србија и то већ до краја ове године, када се заврши гасни интерконектор до бугарске границе, Ниш-Димитровград.

"Треба да завршимо интерконекцију са Бугаском да бисмо могли и алтернативне изворе гаса да користимо, уговарамо из Грчке и Азербејџана", наводи министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић.

Циљ Европске уније је да нађе што више нових дотока гаса, како би потпуно прекинула зависност од руског. Широм Европе граде се гасни интеконектори, између држава и ЛНГ терминале за течни гас.

Немачка прошле године није имала ниједан терминал, покренула је градњу четири, а један је већ у функцији. Тој земљи је и почетком недеље стигао и први такер са америчим течним гасом. Финска и Естонија изнајмљују заједнички терминал за допрему гаса у обе земље.

недеља, 17. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње