Читај ми!

И цена ђубрива због рата у Украјини обара рекорде, "Азотара" почиње производњу

Готово три и по године после стечаја и годину дана од приватизације, нови власник "Азотаре" почиње производњу свих вештачких ђубрива. Због рата у Украјини обустављен је извоз вештачког ђубрива из Русије, а цене обарају рекорде – три пута су више него прошлог пролећа.

Панчевачка Азотара је 2018. отишла у стечај, а прошлог маја за 650 милиона динара купила је новосадска фирма "Промист". Са увозним сировинама већ производе течно еколошко ђубриво, а до краја године сви производни погони биће у раду и тржиште ће испоручивати сва вештачка ђубрива.

"Тренутно смо у фази реконструкције свих погона за пробни рад у 'Азотари'. Тренутно имамо 200 запослених. Тридесетак инжењера активно ради на томе да се што пре активира производња, покрене барем у једном мањем обиму крајем априла, да бисмо ипак покушали да стигнемо на прихрану пшенице", наводи комерцијални директор ХИП "Азотаре" Данило Томашевић.

Тренутно, за тону вештачког ђубрива треба дати и 900 евра, што је три пута већа цена од оне коју су пољопривредници плаћали у току прошле сетве. У Привредној комори најављују подршку "Азотари" јер је производња ђубрива стратешки значајна за земљу.

"Пре свега имамо једну кризну ситуацију која је последица рата у Украјини. Дошло је до већих поремећаја и потребе производње хране, самим тим и потреба за производњом вештачких ђубрива. А она је уско повезана са растућом ценом природног гаса и из тог разлога постоји општи пораст цена производње ђубрива", појашњава Бојан Станић из Сектора аналитике у ПКС. 

"Промист" је пре пет година купио и бившу панчевачку фабрику стакла, на чијој локацији већ граде силосе за будући логистички центар за претовар и складиштење житарица. А када крене с пуним капацитетом рада, "Азотара" ће, кажу, запослити још 200 људи.

"Капацитет фабрике је такав да ми годишње можемо да подмиримо потребе Србије са нитратним ђубривима и да један део извеземо", каже Томашевић.

"Азотара" већ има склопљене уговоре за извоз течног ђубрива у Мађарску, Румунију и Бугарску. Са транспортом немају проблема јер имају своје танкере, а роба иде Дунавом.

субота, 02. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње