Читај ми!

Падају цене бакра и челика, злато стагнира, јагма за литијумом

Светска индустрија метала је међу гранама привреде које током две године борбе са пандемијом бележе највећи раст. Због велике потражње само прошле године неки метали су поскупели и 80 одсто, а прогнозе указују да ће бакар, никл, кобалт и литијум у наредних пар година достићи рекордне вредности. Помоћник директора аналитике Привредне коморе Србије Бојан Станић каже за РТС да је привреда Србије мала и да извоз индустријских метала у светским размерама није значајан, али на тржишту Европе јесте. Истиче да је то грана индустрије која има перспективу.

Бојан Станић каже да је стање на тржишту основних индустријских метала такво да су цене високе, што је последица готово рекордног раста из 2021. године.

"Када погледамо тржиште бакра, видимо ипак да долази до одређеног хлађења – цена је почела да пада и од почетка године је у паду за око два процента. Тренутно се на лондонској берзи креће око 9.500 долара по метричкој тони", наводи Станић.

Истиче да има и назнака стабилизације цена када је у питању челик, посебно у Сједињеним Америчким Државама.

"Иако тамо долази до раста понуде, питање је шта ће бити са понудом у Кини с обзиром на то да се говори о томе да ће током Олимпијских игара бити смањена производња", каже Станић.

Када је у питању литијум, Станић каже да је прошле године забележен ркордан раст – готово пет пута је порасла цена на кинеској берзи.

"Можемо слободно рећи да постоји јагма за литијумом, па се очекује да цена настави да расте и током ове године", предвиђа Станић.

Каже да је нафта достигла седмогодишњи максимум, пре свега због геополитичких разлога.

"На примеру бакра се види да расте понуда" 

Крајем прошле године укинуте су извозне квоте између Сједињених Америчких Држава и и Европске уније, а Бојан Станић каже да је то пре свега утицало на односе САД и ЕУ и да је један корак ка отопљавању односа након политичких промена у Вашингтону.

"И даље остају квоте на увоз челика из трећих земаља у ЕУ, што укључује и Србију. Разумљиво је зашто они штите домаћу индустрију, али треба имати у виду да Србија има и потписан Споразум о слободној трговини са ЕУ и да је земља кандидат", подсећа Станић.

Каже да се на примеру бакра види да расте понуда, поготово из Јужне Америке, па се очекује да у овој години дође до избалансираности понуде и потражње за бакром, док би током 2023. постојао и суфицит.

"Код челика је то мало другачије, али посебно је битно истаћи да зависи и од других фактора, пре свега од тога шта се дешава на тржишту Кине, која ја главни произвођач и потрошач", објашњава Станић.

И злато је бележило рекордне цене прошле године, а Станић каже да након пада сада стагнира и износи око 800 долара по унци.

"Битно је да је током 2021. пробијена та психолошка граница од 2.000, а после је дошло до пада. Злато је мера вредности и када имате кризну ситуацију, цена расте. Када имате опоравак и повољне услове за улагање, она пада. Тренутно тржиште не зна шта ће се десити са опоравком током 2022. године", истиче Станић.

"Зелена транзиција неопходна"

Да је велика тражња за металима говори и чињеница да су железара у Смедереву и борски рудник водећи српски извозници.

Бојан Станић каже да је привреда Србије релативно мала и да извоз индустријских метала у светским размерама није значајан, али на тржишту Европе јесте.

"Имамо нова проширења подручја за експлоатацију бакра у околини Бора и очекује се да извоз Србије у Европи буде одмах после Пољске. То јесте грана индустрије која има перспективу у Србији", наглашава Станић.

Анализе показују и да ће енергетска транзиција свет, у наредне три деценије, коштати више од 170 трилиона долара. Станић истиче да је зелена транзиција неопходна и да је потребно што пре се у њу укључити.

"Са друге стране, треба да буде разумна и постепена, да не би дошло до угрожавања економског система. Посебно је битно да буде додатног разумевања за земље у развоју и тржишта у настајању, као што је Србија", каже Станић.

уторак, 24. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње