Читај ми!

И рачунар, таблет или мобилни телефон могу да буду електронски фискални уређаји

До 31. јануара привредници могу да се јаве за субвенције за прелазак на нову фискализацију, a до краја априла треба да се повежу новом опремом са Пореском управом. Помоћник директора Пореске управе Саша Дулић позива све пореске обвезнике да што пре крену у прелазак на нови систем и објашњава да електронски фискални уређај може да буде и рачунар, таблет или мобилни телефон.

Саша Дулић каже за РТС да се око 97.000 пореских обвезника већ пријавило за субвенције државе. Подсећа да рок за пријаву траје до 31. јануара.

Дулић истиче да можда има оних који не желе да пређу на нову фискализацију, али да оправдање да се неко не сналази са технологијом не стоји јер обвезници већ годинама на сличан начин предају своје пореске пријаве.

"Има пореских обвезника који то не желе, не знају или се не сналазе, али за њих то ради књиговођа. Нема апсолутно никаквог разлога да помишљамо да неко не уме то да уради", наглашава Дулић.

Каже да порески обвезници имају избор јер је Пореска управа одобрила 109 различитих елемената фискалних уређаја, па сви могу да искомбинују најбоље решење које одговара карактеру њиховог продајног места.

Наводи да за некога ко издаје понеки рачун током дана или на сваких пола сата или сат, попут фризера, један таблет или бољи мобилни телефон са малим принтером може да буде адекватно решење. Електронски фискални уређај може да буде рачунар, таблет, мобилни телефон, важно је да евидентира промет робе и услуга у реалном времену.

"Фокусирамо се на фискализацију рачуна, а технологија која расте и развија се ће у наредном периоду да ствара и неке нове уређаје који ће моћи да буду фискални уређаји", објашњава Дулић.

На питање каква је процедура када је, на дужи или краћи период, конекција са Управом у прекиду, Дулић истиче да није реално да сви у сваком тренутку имају приступ интернету и да ће се дешавати падови и друге недоступности, али да сваки уређај има локални процесор фискалних рачуна.

"У тренутку док нема интернета, он потписује и верификује рачуне локално и када се успостави интернет, он те рачуне пошаље", објашњава Дулић.

Једноставна провера да ли је рачун прави

На рачунима ће бити и QR код, па свако ко прими рачун може једноставном провером помоћу телефона да утврди да ли је рачун који је добио стварно рачун или фалсификат.

"Ако грађанин утврди да је то прави рачун, може да буде сигуран да ће део износа који је платио купцу завршити у државној каси", наглашава Дулић.

Истиче да фискалне рачуне треба да имају сви они који своју робу и услуге продају физичким лицима за готов новац, али и да постоји уредба Владе Србије која је поједине категорије ослободила, најчешће из техничких разлога.

Дулић наглашава да и привредници имају користи од свеобухватног праћења промета и нове фискализације.

"Имају могућност да изаберу најадекватније решење. Неће више имати обавезне годишње техничке прегледе који се плаћају, неће морати да мењају фискални модул јер он више не постоји, неће имати две траке. Технологија иде у корак са временом", истиче Дулић.

Позива све пореске обвезнике да што пре крену у прелазак на нови систем и да не доведу себе у непријатну ситуацију да у априлу купе фискални уређај, али да због гужве имају проблем да пронађу сервисера који ће да га инсталира.

Привредници до 31. јануара могу да се јаве и за субвенције за прелазак на нову фискализацију. Финансијска подршка од 100 евра даје се за сваки пријављени пословни простор или просторију и 100 за сваки електронски фискални уређај.

уторак, 24. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње