среда, 26.08.2020, 17:55 -> 19:12
Извор: РТС
Да ли ће гас поскупети и како тече гасификација
У Србији се на чврст огрев греје више од 40 одсто домаћинстава, највише на дрва. Интересовање за прикључивање на гас је велико, а то ће са завршетком радова моћи око пола милиона потрошача, рекао је за РТС Душан Бајатовић, директор "Србијагаса". Потврдио је да гас неће поскупети, а да ће сто посто до краја идуће године бити гасификовани и Београд и Војводина.
"Гас неће поскупети, стара је цена око 32 динара и остаће барем до краја предстојеће грејне сезоне. Нема неизвесности око тога и грађани сигурно могу да рачунају на ову цену", потврдио је за РТС Душан Бајатовић, директор "Србијагаса".
Што се цене прикључка на гас тиче, Бајатовић указује да би требало да се промени Правилник о посебним објектима и радовима. Додаје да то можда није фер и коректно, али је, како тврди, добро за све грађане.
"Негде су таксе локалних самоуправа превелике, и ми желимо то да избегнемо. У једној општини је прикључак 1.200, а такса 1.300 евра. Није реално. Сада ће заседати комисија да се то реши", казао је он.
Навео је да је "Србијагас" обезбедио новчана средства и да ће омогућити свуда у Србији да прикључак за гас кошта 780 евра и то на 36 месеци без камате у динарима.
Додао је и да "Србијагас" зарађује колико агенција одобри за трошак, а то је 5.600 динара по прикључку и не може бити више.
До краја идуће године биће гасификовани и Београд и Војводина
Истакао је да су с Републичким геодетским заводом направили одличан посао и да "Србијагас" практично 90 посто укњижава сву своју имовину.
Зна да у Земуну и Гроцкој постоје проблеми, али и да посебан тим ради на томе и тренутно се усаглашава планска документација.
Очекује да ће у року од месец дана бити спремна сва потребна планска документа што се тиче Београда.
Нагласио је да ће до краја идуће године сто посто бити гасификовани и Београд и Војводина.
Решавање проблема у Алтини
У земунском насељу Алтина створени су сви услови за прикључење, комплетна инфраструктура је завршена, цеви за гас спроведене кроз цело насеље, али услова за прикључење још нема.
Александар Грдинић, заменик начелника Управе градске општине Земун, у укључењу у Јутарњи програм каже да су до сада највећи проблем нерешени имовинскоправни односи за постављање тих станица.
Рекао је и да је пре неколико дана одобрен предлог Јавном предузећу "Србијаводе" за експропријацију односно за административно преношење непокретности у јавну својину Републике Србије за потребе тог предузећа, а све у циљу изградње мерно-регулационих станица "Горњи Земун 1" и "Горњи Земун 2".
То ће омогућити наставак и прикључење корисника на ту гасну мрежу.
Грдинић је истакао да је у међувремену настао још један проблем изменама Закона о планирању и изградњи којима се не дозвољава прикључење на гас нелегализованих објеката.
Сви захтеви се подносе кроз обједињену процедуру и морају испуњавати законске услове.
"Сви захтеви ће се решавати приоритетно и максимално ћемо изаћи грађанима у сусрет", обећао је Грдинић.
"Овде нису проблем имовинскоправни односи за Алтину, већ зато што нисмо добили противпожарну дозволу, а тиме не можемо да добијемо дозволу за изградњу станице, јер не постоји могућност да изградимо приступни пут. Ја очекујем да ће то врло брзо урадити", одговорио је Бајатовић.
Додао је да је купљено свих девет станица за Земун и практично могу да буду монтиране кад се стекну услови, као и да је гасификација у Земуну поприлично завршена.
Прикључење на гас за 500.000 потрошача
Интересовање грађана за прикључак на гас је велико.
"Када ово што је у току завршимо, без нових пројеката, ми ћемо моћи да прикључимо до 500.000 потрошача. И Београд ће бити гасификован до краја године сто посто", поручује директор "Србијагаса".
Додаје и да се завршава пожаревачки округ, а очекује да ове године почне изградња челика према Ваљеву.
"Колубарски округ ће бити приоритет, као и југ Србије, пре свега због индустријских потрошача, како је то у фебруару и обећано од стране предеседника Александра Вучић, радиће се и гасификација Лесковца, Гаџиног Хана и Врања", најавио је Бајатовић.
Истакао је да "Србијагас" и сада продаје енергију, али да је то мало познато, и да је нажалост изражена у метрима кубним.
"Ми у рачуну имамо коректив, ако је гас нешто мање или веће енергетске вредности, уносимо у рачун. На свака два сата узимамо узорке неких четрдесетак места и обрађују се у лабораторији и тачно се утврђује енергетска вредност на основу чега се коригује рачун. Да би се спровела мера да продајемо у киловатима, неопходно је да се промени регулатива и очекујем да ће то ускоро бити урађено", објаснио је Бајатовић.
Гас из Бугарске до Нове године
Директор "Србијагаса" истиче да је на траси од 403 километра "Турског тока" све време било 1.400 људи и да је добро је што се услед пандемије нико није разболео.
Завршавају блок станице, у току је испитивање великих мерних станица. Србија ће на три места добијати гас из "Турског тока", што је, истиче, добро за наш систем, јер нам смањује трошкове.
Такође, наводи и да су све блок станице, има их 19, испитане и да ће и остале, четири мерне станице за око месец дана.
"После тога следи техничка провера система и до Нове године ћемо бити у стању да примимо гас из Бугарске, јер колико имамо информација, и у Бугарској радови напредују и надамо се да ће бити до Нове године."
Коментари