Алтмајер после разговора са Вучићем: Важан корак у Берлинском процесу

Немачки министар за привреду и енергетику Петер Алтмајер рекао је након видео-конференције са Александром Вучићем да је административно партнерство, које је договорено између његовог министарства и Kабинета председника Србије, још један важан корак у Берлинском процесу.

У саопштењу Вучићевог кабинета истиче се да је током видео–конференције са Алтмајером потписана заједничка изјава о намерама за успостављање партнерства и унапређење пословног окружења у Србији.

"Заједно радимо на одрживим структурама у циљу економске сарадње, јер су оне сада важније него икада пре, посебно у време кризе изазване епидемијом коронавируса", рекао је Алтмајер, наводи се у саопштењу ресорног немачког министарства.

Kако се додаје у саопштењу Министарства за привреду и енергетику Немачке, Алтмајер је оценио да је Србија важан мотор за регионалну економску област Западног Балкана.

Додао је да су се економски односи Србије и Немачке развијали динамично и пре избијања глобалне пандемије коронавируса.

Kако је навео, пре кризе, билатерална трговинска размена се удвостручила и достигла максимум од више од пет милијарди евра у 2019. години.

Алтмајер је додао да су немачке компаније последњих година у Србији инвестирале више од 2,53 милијарде евра и да спадају међу водеће инвеститоре у Србији.

Оценио је и да је административно партнерство, поред других иницијатива овог министарства за Западни Балкан, важан инструмент у оквиру Берлинског процеса.

Kако је навео, такве иницијативе укључују билатерална административна партнерства тог министарства са Црном Гором, Приштином и Северном Македонијом, као и друге надрегионалне иницијативе, као што су добављачка иницијатива за Западни Балкан, дигитални самит Западног Балкана и дуално образовање.

Министарство је у саопштењу потврдило да су Алтмајер и Вучић договорили да успоставе административно партнерство између Kабинета председника Србије и Савезног министарства за привреду и енергетику Немачке ради унапређења заједничких области сарадње.

Kако се додаје, ово партнерство обухвата јачање ланаца снабдевања и додатно повезивање Србије са унутрашњим тржиштем Европске уније, као и одржива улагања у јачање развоја стратегије индустријске политике Србије у складу са европским зеленим договором.

среда, 30. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи