Злато сигурна имовина – унца 2.000 долара
Пандемија коронавируса покренула је нову златну грозницу. За златом је јагма, а цене премашују историјске максимуме – унца кошта око 2.000 долара. А да инвестирање у злато доноси сигурност, потврђују и у нашим златарама.
У српским златарама злато је на цени. Златари се руководе берзом па су цене и новог и ломљеног злата веће за четврину него лане. У зависности од квалитета, грам старог накита откупљују за три до пет хиљада динара. Ипак, грађани нерадо продају и све више чувају злато.
"Народ мање продаје злато, а више га купује. Грађани сада највише траже дукате који су боље финоће, 900 финоће најчешће. Траже инвестиционо злато, то је чисто злато, значи петограмске плочице од чистог злата и купује се, наравно, и накит", каже Бојана Митић из златаре "Митић" у Београду.
Злато купују јувелирнице и централне банке широм света. Подаци Светског савета за злато показују да су само Немци у првој половини године купили 83,5 тона злата, претекавши у томе Кину.
На берзама се калкулише да би цена унце злата, која тежи 31,1 грам, са 2.000 долара до краја године могла да скочи на 4.000 долара. Аналитичари не споре тражњу, али су у прогнозама умеренији.
"Велики инвеститори и инвестициони фондови доста улажу у злато и они су сада ти покретачи и сила која гура цену навише. Реално је очекивати, да кажем технички гледано, до краја ове године да би се могла достићи нека максимална цена 2.200-2.300 долара", каже Александар Завишић, инвестициони саветник "Капитала РС".
Шта подиже цену злата
Цену злата гурају велике количине свежег новца на глобаном финансијском тржишту и геополитичке трзавице великих светских сила, највише на релацији Вашингтон–Пекинг. А даљи раст, упућени кажу, диктираће развој вакцине против коронавируса.
"Из простог разлога што постоји на тржишту једна велика неизвесност, не зна се колико ће ова криза трајати, колико ће бити утицај другог епидемиолошког утицаја таласа на глобалну на привреду с друге стране", каже Бојан Станић, помоћник директора за аналитику у ПКС.
Према његовим речима, овај благи раст привредне активности у појединим земљама, аналитичари сматрају да је последица реотварања него реалног опоравка привреде.
Да је злато сигурна имовина потврђује и чињеница да се највеће светске компаније и најбогатији инвеститори окрећу управо улагању у руднике тог вредног жутог метала.
Коментари