И љубав према меду преноси се са генерације на генерацију

Последњих година у Србији влада све већи интерес за пчеларском производњом. Због здраве средине мед из Србије је јако квалитетан и тражен на светском тржишту. Док му је цена код нас око хиљаду динара за килограм у извозу се креће од 18 до 25 евра. Тренутно у Србији има око 15.000 пчелара.

Чаба Лоци из Белог Блата трећа је генерација у породици који наставља традицију пчеларства. Иако има стални посао озбиљно размишља да се у потпуности посвети производњи меда.

"Имам 80 друштава, а у просеку је тако 15 до 20 пошто је задњих пар година лоше, иначе некада је било и 35 килограма. Међутим, сунцокрет слабије меди, а нама је то главна паша овде, а багрем и уљана репица то је што ухватимо са стране", каже Чаба Лоци.

Лоци наводи да је овог пролећа задовољан у односу на раније године и да је имао на багрему пет килограма меда. Он је трећа генерација, а нада се да ће син који има седам година наставити породичну традицију.

Покрајински секретаријат за пољопривреду опредељује значајна средства за све који се баве овом производњом.

"Ми смо упркос и овој ванредној ситуацији и корони која нас је задесила успели да и ове године спроведемо конкурс и испоштујемо. Потписали смо 140 уговора са пчеларима и ове године комплетно утрошили буџет од 25 милиона динара, заједничких инвестиција око 40 милиона динара", каже Младен Петковић, помоћник покрајинског секретара за пољопривреду.

Производњом меда у Србији бави се око 15.000 пчелара. Прошле године извезено је око 2.300 тона меда, док је у истом периоду увезено 40 тона.

петак, 01. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње