И љубав према меду преноси се са генерације на генерацију
Последњих година у Србији влада све већи интерес за пчеларском производњом. Због здраве средине мед из Србије је јако квалитетан и тражен на светском тржишту. Док му је цена код нас око хиљаду динара за килограм у извозу се креће од 18 до 25 евра. Тренутно у Србији има око 15.000 пчелара.
Чаба Лоци из Белог Блата трећа је генерација у породици који наставља традицију пчеларства. Иако има стални посао озбиљно размишља да се у потпуности посвети производњи меда.
"Имам 80 друштава, а у просеку је тако 15 до 20 пошто је задњих пар година лоше, иначе некада је било и 35 килограма. Међутим, сунцокрет слабије меди, а нама је то главна паша овде, а багрем и уљана репица то је што ухватимо са стране", каже Чаба Лоци.
Лоци наводи да је овог пролећа задовољан у односу на раније године и да је имао на багрему пет килограма меда. Он је трећа генерација, а нада се да ће син који има седам година наставити породичну традицију.
Покрајински секретаријат за пољопривреду опредељује значајна средства за све који се баве овом производњом.
"Ми смо упркос и овој ванредној ситуацији и корони која нас је задесила успели да и ове године спроведемо конкурс и испоштујемо. Потписали смо 140 уговора са пчеларима и ове године комплетно утрошили буџет од 25 милиона динара, заједничких инвестиција око 40 милиона динара", каже Младен Петковић, помоћник покрајинског секретара за пољопривреду.
Производњом меда у Србији бави се око 15.000 пчелара. Прошле године извезено је око 2.300 тона меда, док је у истом периоду увезено 40 тона.
Коментари