уторак, 16.06.2020, 15:30 -> 15:43
Извор: РТС
Да ли је време за излазак на њиву – одговор шаље софтвер у СМС поруци
На пољопривредним добрима у Војводини данас почиње коришћење метео-станица које ће преко СМС порука упозоравати произвођаче на временске прилике седам дана унапред, али и на стање земљишта и евентуално присуство болести. Диана Глигоријевић из компаније "Телегрупа" каже за РТС да постоји велика амбиција да се пројекат са пет локалних самоуправа у Војводини прошири на остатак Србије.
Сомбор, Инђија, Врбас, Бачка Топола и Суботица су прве локалне самоуправе у Србији које ће добити најсавременије метео-станице, које ће помагати пољопривредницима да повећају приносе.
Метео-станице инсталирају се у оквиру реагионалног пројекта "Дигитализација општинског управљања земљиштем" коју реализују НАЛЕД и "Телегрупа", уз подршку Немачке развојне агенције.
Диана Глигоријевић из "Телегрупе" рекла је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је метео-станица склоп сензора који ће омогућавати праћење одређених параметара – и тла и атмосферских прилика, односно ваздуха у којима се сензори налазе.
"У земљу се спуштају до нивоа од 120 центиметара и узоркују на сваких 10 центиметара земљиште, влажност, али и присуство вештачког ђубрива", наводи Глигоријевићева.
Када су у питању сензори који се налазе у ваздуху, како је додала, они ће пратити облачност, правац и јачину ветра, али и истовремено болести и инсекте који би могли да угрозе квалитет усева.
Упозорење преко СМС поруке
Што се тиче слања упозорења, пољопривреднике кроз мобилну телефонију и СМС поруке упозорава софтверска платформа која је повезана са сензорским склопом.
"Сви пољопривредници који су умрежени и имају мобилни телефон добијају овакву врсту информације СМС порукама на свој телефон", наводи Глигоријевићева.
У Европској унији та технологија се већ користи, највише у Мађарској, Аустрији и Италији, а данас почиње покретање пројекта у Врбасу и Инђији.
"Поузданост података 90 одсто"
Поузданост података је, статистички гледано, 90 одсто, наводи Глигоријевићева и напомиње да се прогнозе дају седам дана унапред, а на сваких 10 минута се ради ново сакупљање података.
"Сваки излаз на њиву заправо је трошак за бензин, ђубриво, пестициде и остала средстава – у просеку око 500 евра. Можете да уштедите ако не излазите на њиву када није време за то. У неколико излазака исплаћујете инвестицију у метео-станицу", истиче Глигоријевићева.
Цена метео-станице зависи од произвођача, као и количине, каже Глигоријевићева и истиче да постоји велика амбиција да се пројекат са пет локалних самоуправа у Војводини прошири на остатак Србије.
Коментари