Да ли је време за излазак на њиву – одговор шаље софтвер у СМС поруци

На пољопривредним добрима у Војводини данас почиње коришћење метео-станица које ће преко СМС порука упозоравати произвођаче на временске прилике седам дана унапред, али и на стање земљишта и евентуално присуство болести. Диана Глигоријевић из компаније "Телегрупа" каже за РТС да постоји велика амбиција да се пројекат са пет локалних самоуправа у Војводини прошири на остатак Србије.

Сомбор, Инђија, Врбас, Бачка Топола и Суботица су прве локалне самоуправе у Србији које ће добити најсавременије метео-станице, које ће помагати пољопривредницима да повећају приносе.

Метео-станице инсталирају се у оквиру реагионалног пројекта "Дигитализација општинског управљања земљиштем" коју реализују НАЛЕД и "Телегрупа", уз подршку Немачке развојне агенције.

Диана Глигоријевић из "Телегрупе" рекла је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је метео-станица склоп сензора који ће омогућавати праћење одређених параметара – и тла и атмосферских прилика, односно ваздуха у којима се сензори налазе.

"У земљу се спуштају до нивоа од 120 центиметара и узоркују на сваких 10 центиметара земљиште, влажност, али и присуство вештачког ђубрива", наводи Глигоријевићева.

Када су у питању сензори који се налазе у ваздуху, како је додала, они ће пратити облачност, правац и јачину ветра, али и истовремено болести и инсекте који би могли да угрозе квалитет усева.

Упозорење преко СМС поруке 

Што се тиче слања упозорења, пољопривреднике кроз мобилну телефонију и СМС поруке упозорава софтверска платформа која је повезана са сензорским склопом.

"Сви пољопривредници који су умрежени и имају мобилни телефон добијају овакву врсту информације СМС порукама на свој телефон", наводи Глигоријевићева.

У Европској унији та технологија се већ користи, највише у Мађарској, Аустрији и Италији, а данас почиње покретање пројекта у Врбасу и Инђији.

"Поузданост података 90 одсто" 

Поузданост података је, статистички гледано, 90 одсто, наводи Глигоријевићева и напомиње да се прогнозе дају седам дана унапред, а на сваких 10 минута се ради ново сакупљање података.

"Сваки излаз на њиву заправо је трошак за бензин, ђубриво, пестициде и остала средстава – у просеку око 500 евра. Можете да уштедите ако не излазите на њиву када није време за то. У неколико излазака исплаћујете инвестицију у метео-станицу", истиче Глигоријевићева.

Цена метео-станице зависи од произвођача, као и количине, каже Глигоријевићева и истиче да постоји велика амбиција да се пројекат са пет локалних самоуправа у Војводини прошири на остатак Србије.

петак, 01. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње