Како држава подстиче инвестирање у иновације

Премијерка Ана Брнабић пренела је данас привредницима Крагујевца које су мере државе за подстицај иновација и које ће, како је рекла, Србију позиционирати на потпуно другачији начин на економској мапи света.

Ана Брнабић је као једну од мера навела смањење пореза на добит насталу од прихода интелектуалне својине која је развијена или претежно развијена у Србији са 15 три одсто.

Та мера је, према њеним речима, у оптицају од 1. јануара 2018. године и један од разлога због чега развојне компаније селе своје развојне центре у Србију.

Друга мера, која, како каже, може да иде "раме уз раме" са првом, а и не мора, јесте смањење основице за порез.

"Ако сте у истраживање и развој уложили 10 динара ми вам рачунамо да сте уложили 20 динара и смањујемо пореску основицу тако да практично плаћате мањи порез", рекла је Брнабићева.

Додала је да прве две мере могу да се комбинују и да порез практично буде нула одсто, наводећи да то нема ниједна земља.

Такође, од 1. јануара 2018. године је уведен "порески кредит од 30 одсто" за улагање у старт ап предузећа и иновативне бизнисе.

"Уколико ваша компаније уложи у неке млађе, страрт ап компаније, иновативне компаније, имате 30 одсто одбитка од пореза и надамо се да ћемо тиме генерисати да уместо да привредна препознаје вредност иновационих компанија", додала је премијерка.

Подсетила је и на пореске олакшице за запошљавање повратника које се тичу ослобађања 70 одсто пореза и доприноса на зараде у првих пет година.

Ту су и пореске олакшице за запошљавање странаца, рекла је Брнабићева, додајући да се власт трудила да Србија постане најконкурентнија држава Европе у смислу инвестирања у иновације и интелектуалну својину.

"Ми и даље настављамо да размишљамо о томе како да више подржимо запошљавање. Национална служба за запошљавање мора да буде много више проактивна, не сме да буде стриктна и нефлексибилна, поручила је председница владе.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж навео је да је циљ што више компанија умрежити са људима који се баве дигиталним трансформацијама.

"Ми смо у Београду отворили центар за трансформацију. Мислим да је око 460 малих и средњих предузећа користило услуге наших консултаната, који су сертификовани по аустријском моделу и који раде у самим компанијама", рекао је Чадеж.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње