Падавине највише одговарају кукурузу, ниске температуре штете воћу
У последњих неколико седмица, киша је падала готово сваког дана. Падавине погодују ратарским усевима, али и развоју болести. Због нестабилног времена, стручњаци кажу да је неопходно да се заштити воће, посебно у пределима где је било града.
Сунце и топлота, недостају свим усевима. Иако у земљишту има довољно влаге за наливање зрна, мачвански пољопривредници не очекују превелике приносе пшенице и јечма.
"Зрно је пуно, сад само да сазри, а да се мало смањи влага, да добије топлих дана и сунца. Јесен је била сушна, пролеће је било сушно, сад ових дана је пало кише више и него што треба", каже Милоје Мијаловић, пољопривредник из Штитара.
Честе падавине прекинуле су готово све радове у пољу. Бројни пољопривредници нису могли да уђу у њиве и заштите жита од болести. Од почетка месеца, у шабачком крају је пало око седамдесет литара кише по метру квадратном.
Падавине највише одговарају кукурузу, који је у интензивном расту.
"Кукуруз се налази у фази од дванаестог до четрнаестог листа, где је пуна агротехника, усваја азот интензивно, формира принос. Парцеле где није била примењена пуна агротехника, то се види, он је у мањој фази пораста. Међутим, можемо бити задовољни, какво је време било и колико су недостајале падавине", наводи Светлана Златарић из Пољопривредне стручне службе Шабац.
Град, киша и неоубичајено ниске температуре за ово доба године смањиће род појединог воћа, тврде стручњаци.
"Због тога код шљиве рецимо, у овом моменту имамо, бар према садашњим проценама, нешто мањи род у односу на претходну родну годину управо као последица нестабилних температура у време цветања и оплођења", каже Милан Лукић, директор Института за воћарство у Чачку.
Влаге у земљишту у неким малињацима има и превише. Берба зрелих плодова у Западној Србији ће каснити десетак дана.
"Ако се овако настави са овим падавинама, и у интрвалима да кажем, велика температуре, то ће сада мало да поспеши сазревање. Претходних дана, када су оне прве кише падале, било је јако хладно и то је буквално зауставило малињаке", каже Томислав Павловић, малинар из Косјерића.
Савет ратарима је да обилазе парцеле, а воћарима да засаде редовно штите од болести и штеточина. Уколико време дозволи, жетва јечма у Мачви ће почети за седам дана, а пшенице крајем месеца.
Коментари