Да би се држава развијала, мора да инвестира у људе

Улагање у људе и развој дигиталних вештина, кључни су за економски развој сваке земље, поручено је другог дана бизнис форума на Копаонику.

То што се бизнис форум одржава на планини помаже предавачима да боље објасне шта је то што се мења са дигиталном револуцијом.

Стазе су стрмије и брзе, јер се мења свест радника да не постоји стално запослење, а тренинзи и стално усавршавање нису више ствар њиховог избора већ обавеза како би спуст био што успешнији, у складу са захтевима дигиталног времена.

"Највећи изазов неће бити да се купе нове машине у дигиталној револуцији, већ да се инвестира у људе. Потребне су им дигиталне вештине које ће им помоћи да податке читају, анализирају и да на основу тога доносе одлуке", указује Марко Таиш, председник Форума за светску индустрију.

Црно-бели свет 

А паралелно са бизнис форумом одржан је скуп о геополитици у дигитално доба. Да је свет постао црно-бели и поларизован и да живимо у дигитално време са поплавом лажних вести упозорио је професор са Харварда.

"Живимо у ери у којој се велики број људи креће. Оволика кретања нисмо имали вековима, а притом још нисмо доживели миграције због климатских промена. Ово је ера све веће неједнакости међу државама, а унутар држава јачају ултрадесничарски и ултралевичарски покрети", истакао је Рави Абделал, професор са Универзитета Харвард.

"Србија свесна поларизација" 

Премијерка одговара да је Србија свесна тих поларизација и да не жели да буде трава на којој се слонови боре и да такву политику и води, као и да је одговор на питање може ли Србија да искористи своју шансу у четвртој дигиталној револуцији потврдан.

"Све се мења, али је важно да нама даје потпуно нову шансу да надокнадимо пропуштено, да се другачије позиционирамо, да направимо другачија радна места и даје нам шансу не само да економија расте брже, него да плате расту брже и да самим тим квалитет живота у Србији буде другачији у наредних неколико година", поручила је Ана Брнабић.

Управо је то оно што и српски привредници кажу да је кључно за економски развој.

"Добро је што истовремено говоримо о четвртој револуцији и о инвестиционом циклусу, мислим да паралелно иду. Ово је први део што се тиче инвестиционог циклуса – да нас дигне са нивоа који јесмо и да се приближимо Европи. И, с друге стране, четврта револуција да пратимо све и да узмемо корак и једино ако будемо пратили процес дигитализације у фирмама, јавним предузећима можемо да се приближимо свету", наводи Драгољуб Вукадиновић из "Металац групе".

А у свету, као и Србији, на почетку, али и на крају, најважнији је људски капитал и, како кажу наши саговорници, државе које инвестирају у људе могу и да рачунају дугорочно на развој.

уторак, 05. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње