"Србија финансијски стабилна"

Представници државе, економисти и привредници на Копаоник бизнис форуму разговарају о могућности Србије да искористи четврту индустријску револуцију. Међу првим су се обратили гувернерка Јоргованка Табаковић и министар економије Синиша Мали.

Синиша Мали је изјавио да су пројекције да ће до 2025. године БДП наше земље износити 73 милијарде евра, док ће у наредној деценији чак бити удвостручен.

Према његовим речима, до таквог резултата Србију ће довести стабилна макроекономска политика, јавне финансије, улагања од 14 милијарди евра у оквиру програма "Србија 2025" у инфраструктуру, здравство, образовање, дигитализацију, али и прављење повољне ситуације за долазак страних инвеститора.

Мали је истакао да је 2019. година била економски једна од најуспешнијих за Србију, додајући и да је била важна из два разлога – завршетка мера фискалне консолидације и велике стопе раста.

Министар финансија је казао да је стопа економског раста прошле године у Србији износила 4,2 одсто, наводећи да је у последњом кварталу износила чак 6,1 одсто и то упркос увођењу квота на извоз челика и приштинских такси.

Говорећи о фискалним резултатима, Мали је навео да Србија већ четврту годину има суфицит у буџету и додао да је за последња два месеца планирала дефицит у буџету, али да је опет на нули и да је српски буџет у плусу за 20 милијарди динара, јер боље иде наплата пореза и трошкови се држе под конролом.

Министар је подсетио да је прошле године повећана и плата у јавном сектору од осам до 15 одсто и навео да је просечна плата у децембру прешла цифру од 500 евра и износила 509 евра.

Најавио је и да ће из године у годину наставити да расте и минимална цена рада.

Говорећи о јавном дугу, Мали је рекао да се на том пољу води апсолутно одговорна политика и указао да учешће јавног дуга у БДП-у данас износи испод 50 одсто, док је 2013, 2014 и 2015. јавни дуг имао учешће 75 одсто БДП.

Подсетио је да се стопа незапослености снижава и да је прошле године била најнижа од када се прати, односно од 1996. године, додајући да је износила 10,4 одсто, док је у четвртом кварталу прошле године износила 9,7 одсто.

Мали је указао и да се повећава број радних места, истичући да је у последње четири године отворено нових 200.000 радних места.

Осврнуо се и на прилив страних директних инвестиција и подсетио да је Фајненашал тајмс навео да је Србија у 2019. привукла највише страних директних инвестиција у свету у односу на своју величину и да су оне износиле 3,8 милијарди евра бруто у оквиру 105 пројеката.

Табаковић: НБС ће наставити да чува финансијску стабилност

Јоргованка Табаковић је истакла показатеље који потврђују финансијску стабилност земље.

Табаковићева је рекла да је ниво проблематичних кредита смањен на 4,1 одсто у децембру 2019, што је за око 80 одсто мање у односу период од пре само око четири године.

Гувернерка је нагласила да је динарска штедња у 2019. повећана за 30 одсто у 2019. години и да је на крају 2019. износила 80 милијарди динара, док сада износи 83 милијарде.

"Ове године ћемо 70 одсто прихода од нашег послосвања уплатити у буџет, а то значи више средстава за нове инвестиције и раст запослености", нагласила је Табаковић.

Гувернерка је нагласила да ће НБС наставити да чува стабилност финансијског система земље.

"То нас у НБС обавезује да и у наредном периоду наставимо да радимо непристрасно, у корист свих грађана Србије, без обзира на то да ли су потрошачи, послодавци, штедише или инвеститори. То ћемо радити обезбеђујући стабилност, јер је она кључна тачка у којој се сусрећу интереси свих, као Андрићеви мостови".

Табаковић каже и да се мало говори о инфлацији у Србији, али да се зато лакше планира и послује.

Истакла је да може да обећа да НБС неће мењати ни правац ни темпо рада, да наставља да буде чувар стабилности, да делује проактивно и да буде један од лидера у иновацијама.

Приметила је да се данас дискутује о томе да ли ће Србија да расте по стопи од четири, пет или шест одсто, док, каже, истовремено постоји консензус да ће раст свакако бити динамичан и вођен инвестицијама, извозом и потрошњом.

"Важан предуслов за такав темпо и структуру јесте очување укупне стабилности - монетарне, финансијске, фискалне, политичке. И на овом месту желим да поменем Александра Вучића, који је једини разумео целовитост система укупне економије и који је заложио сав свој људски и политички капитал за будућност Србије. Није било ни лако ни популарно, јер је наша економија била у великим структурним проблемима", нагласила је гувернерка.

Напоменула је да се повећава и увоз, при чему се око три четвртине раста увоза од почетка инвестиционог циклуса односи на раст увоза средстава за репродукцију и средстава за рад.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње