Мали: Убрзано радимо на реформама, ЕУ препознаје економске резултате

Министар финансија Синиша Мали састао се са шефом Делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем и том приликом му уручио нови документ Програм економских реформи (ЕРП). Ушли смо у фазу високих стопе раста наше економије које омогућавају бржи раст не само квалитета живота наших грађана него и веће плате и пензије, рекао је Мали. Прошла година је четврта у низу коју смо завршили са суфицитом у буџету од 12,8 милијарди динара, додао министар финансија.

ЕРП је најважнији стратешки документ Владе Србије када је реч о координацији економских политика унутар Србије, региона и са земљама чланицама Европске уније.

Реч је, како је објаснио министар Мали, о документу који сажима вођење политике у свим областима друштва, а које би за резултат требало да имају - већи раст животног стандарда и бржи раст наше економије, саопштило је Министарство финансија.

"Ово је за нас најважнији стратешки документ који треба да подржи резултате фискалне консолидације коју смо остварили у протеклих пар година и који треба да унапреди пословно окружење и пословање у Србији и убрза стопе раста у нашој земљи", објаснио је Мали.

Министар је подсетио да је прошле недеље, у најновијем извештају, Европска комисија истакла да је снажан раст домаћег производа Србије погурао раст економије Западног Балкана.

"У извештају ЕК прошле седмице добили смо низ позитивних оцена и Србија је оцењена као мотор развоја целог овог региона. Са великим задовољством желим да обавестим грађане Србије да смо прошлу годину завршили, по флеш процени Републичког завода за статистику, са привредним растом 4,2 одсто, а то се надовезује на стопу раста из 2018. године која је износила 4,4 одсто. Дакле, ушли смо у фазу високих стопе раста наше економије које омогућавају бржи раст не само квалитета живота наших грађана него обезбеђују и веће плате и пензије", рекао је Мали.

У буџету 2019. суфицит од 12, 8 милијарди динара 

Према његовим речима, прошла година је четврта у низу коју смо завршили са суфицитом у буџету од 12, 8 милијарди динара, што указује довољно на озбиљност наше економске политике и начину на који се одговорно бринемо о сваком динару пореских обвезника.

"Рекордна година била је и за стране директне инвестиције, које су износиле 3,8 милијарди евра, стопа незапослености по први пут у трећем кварталу била је испод десет одсто. То је и даље високо, али се боримо за свако ново место, за сваку фабрику. Управо овај стратешки документ усмерен је ка томе да наставимо са високим стопама раста наше економије и да наставимо са реформама нашег друштва и наше земље", нагласио је Мали.

Додао је да је основ овог документа, осим економских политика које су везане за саму привреду, и улагање у образовање, дигитализацију, транспрот и инфраструктуру. 

"Ту су и мере које ћемо покушати да спроведемо по питању унпређења пословног окружења и програми као што су е-папир, е-аграр, дакле све оно што треба да смањи администрацију, убрза процедуре и олакша пословање и живот у нашој земљи а да на крају све то има свој ефекат у буџету али и стопи раста који ће нам пак омогућити и веће стопе раста и веће зараде", прецизирао је Мали.

Подсетио је да Министарство финансија у процесу придруживања Србије ЕУ има важну улогу, јер учествује у раду свих 35 преговарачких поглавља, а има руководећу улогу у осам поглавља, од којих је шест већ отворено.

Мали је захвалио Сему Фабрицију и његовом тиму на подршци да реформе буду што брже спроведене и како бисмо брже завршавали преговоре у оквиру сваког поглавља и приближавали се пуном чланству у ЕУ.

Фабрици је изразио је задовољство због завршеног документа ЕРП-а, нагласивши да се у њему налазе битне политике које се односе на просперитет Србије и придруживање ЕУ. Он је подсетио да се програм ради већ седам година и да садржи политике које ће помоћи Србији да се више интегрише у европску економију.

О ЕРП-у ће се дискутовати, у мају ове године, у Бриселу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње