За соларне панеле не мањка сунца, али фали пара

Србија има огромну могућност да користи соларну енргију. Сунчево зрачење је 30 одсто веће од западноевропског просека, а на мрежи имамо занемарљивих 10 мегавата те енергије. Због климатских промена у свету се на енергију сунца рачуна све више, јер је неисцрпан и еколошки чист извор. Има ли соларних пројекта и колико они коштају?

Поред постојеће мале соларне електране у Заовинама на Тари, ЕПС развија два велика пројекта у Костолцу.

За соларну електрану "Петка", снаге десет мегавата, ЕПС је већ добио грађевинску дозволу, а панели ће се простирати на 15 хектара одлагалишта угљеног копа "Ћириковац". Друга, десет пута већег капацитета, биће на депонији пепела костолачких термолетрана.

Директор Сектора за стратегију у ЕПС-у Александар Јаковљевић каже да то још активна депонија.

Према његовим речима, на површини од 270 хектара планира се изградња соларне електране снаге преко сто мегавата.

"Постоји велики број примера у Европи да је земљиште коришћено на тај начин. Имате земљиште у власништу компаније и имате расположиву потребну инфраструктуру за овакве пројекте", додаје Јаковљевић.

Иначе, најбољи услови за постављање соларних панела су у југоисточној Србији, али је интересовање мало.

Имамо више сунчаних дана него Немци

Помоћник директора Института "Михајло Пупин" – "Аутоматика" Александар Цар наводи да Немачка има мање предиспозиције за коришћење соларне енергије него Србија.

"Имамо много више сунчаних дана него Немци. Ми једино имамо проблем са количином пара које треба уложити у фотонапонске системе", указује Цар.

Соларна електрана од 50 киловата на згради Института "Михајло Пупин" ради од 2013. године. Та инвестиција коштала је 82.000 евра и исплатила се за шест година.

Сада би тај погон коштао упола мање. Анализе показују да су инвестиције у енергију из сунца, из године у годину, све исплативије јер појефтињују и опрема и фотонапоски панели, а мотажа иде брзо.

"Развој технологије омогућава смањење инвестиција и све ефикаснију производњу енергије тако чак, у неким случајевима, ако имате погодну инфраструктуру оне могу бити исплативе и без 'Фидин тарифа'", истиче директор Сектора за стратегију у ЕПС-у.

Шта све могу панели 

Фотонапоски панели су погодни и за домаћинства. Панелима од два до пет киловата може се обезбедити и топла вода и грејање куће или потребе пољопривреде.

Александар Цар наводи да су трошкови за панеле за једно домаћинство отприлике три до пет хиљада евра. "Може нека мања соларна електрана, од два киловата би могла да се направи и за једно 1.500 до 2.000 евра", каже Цар.

У Европи соларних електрана највише имају Шпанци, Италијани, Грци. Платформа европске комисије показује да само у регионима угља у Унији може да се изгради чак 730 гигавата соларних постројења која би заменила прљаву технологију.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње