Шест ствари које треба да знате о гасоводу "Турски ток"

На свечаности у Истанбулу пуштена је у рад деоница гасовода "Турски ток". Ово је шест ствари које треба да знате о гасоводу чији ће један крак снабдевати Србију тим важним енергентом.

Шта је "Турски ток"

Гасовод "Турски ток" је пројекат руског "Гаспрома" и турског "Боташа" који би требало да обезбеди стабилно снабдевање гасом Турске, јужне и југоисточне Европе. 

Како је све почело

После пропасти пројекта "Јужни ток" 2014. године, и кризе у руско-турским односима обарањем руског борбеног авиона "Су-24" новембра 2015, уговор о изградњи гасовода "Турски ток" потписан је октобра 2016. године.

Градња је почела маја 2017. године, а први кубици гаса потекли су, данас, 8. јануара 2020.

Где почиње и где се завршава

Гасовод је дуг 930 километара са капацитетом од 31,5 милијарди кубних метара гаса годишње. Први крак пролази кроз Турску, док други крак иде ка и Бугарској, Србији и Мађарској. Србија и Бугарска тај део гасовода називају "Балкански ток". Капацитет сваког крака је 15,75 милијарди кубних метара гаса.

Ова количина енергије довољна је да задовољи потребе 15 милиона средњих домаћинстава.

"Турским током" транспортује се гас од руске компресорске станице близу Анапе у руској краснодарској области преко Црног мора до пријемног терминала у турском месту Кијикеј.

Од Кијикеја крак гасовода наставља се ка дистрибутивном центру Лулебургас. Следећи сегмент дужине 145 километра иде ка центру у Ипсали на турско-грчкој граници, који се ту грана ка турско-бугарској граници.

Даља изградња цевовода ка југоисточној и централној Европи била је обавеза земаља укључених у пројекат – Бугарске, Србије и Мађарске. У плану је да се гасовод настави ка Аустрији и Словачкој.

Траса крака гасовода кроз Србију

Србија је изградила магистрални гасовод дужине 403 километара од бугарске до мађарске границе, односно од Зајечара до Хоргоша, којим ће се допремати гас и из Турског, односно Балканског тока.

Пионирски дух и светски рекорд

Цеви на дно Црног мора полагала је посада највећег пловила на свету намењеног за ту врсту посла – "Пионирски дух". Радећи нон-стоп људи са пловила полагали су просечно пет километара цеви сваког дана. Августа 2018. године "Пионирски дух" оборио је светски рекод положивши 6,3 километра цеви за само један дан. 

Најкраћи део крака гасовода

Део "Турског тока" на територији Мађарске биће дуг само 15 километара. 

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње