недеља, 22.12.2019, 08:14 -> 09:42
Извор: РТС
Мали шенген – третираћемо једни друге као домаће држављане
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж каже за РТС да је иницијатива "мали шенген" већ дала одређене резултате у привреди на које се дуго чекало. Прелаз Табановци, а ускоро и прелаз између Северне Македоније Албаније, ради 24 сата у дневно, истиче Чадеж.
Марко Чадеж, који је учествовао на дводневном самиту о "малом шенгену" у Тирани, истиче да ће Србија, Северна Македонија и Албанија први пут третирати држављане друге земље као домаће.
Наводи да ће се у Албанију, на пример, ићи са личном картом, квалификације су признате, а грађани ће моћи да се региструју помоћу посебног система који је већ завршен.
"Када сте ушли са личном картом, ви сте валоризовани, зна се индентификација. Добијете један број са којим можете да функционишете, радите, живити у било којој од ове три земље. То је нешто што је заиста велика ставар", истиче Чадеж.
Директор ПКС-а наводи да је иницијатива већ дала одређене резултате за привреду.
Истиче да гранични прелаз Табановци, а ускоро и прелаз између Северне Македоније Албаније, ради 24 сата у дневно.
У три смене раде све инспекцијске службе које су потребне да камиони прођу, договорено је да се признају међусобни транзитни документи, што ће омогућити бржи проток робе, наводи председник ПКС-а.
Каже да су прошли и споразуми који су били "закочени" у Цефти, као што је међусобно признавење ауторизованих економских оператера.
"Ви добијете сертификат да сте ауторизовани економски оператер, као фирма, као шпедиција, као логистичар, и практично немате задржавања на границама", објашњава Чадеж.
Навео је да ће и ЕУ и ЕБРД издвојити велика средства за иницијативу.
Као највећи проблем за спровођење договора наводи капацитете администрација и напомиње да ПКС може да издвоји додатне ресурсе када је у питању аналитика.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар