Три деценије Агенције за осигурање депозита
Агенција за осигурање депозита и санацију банака прославила је 30 година постојања. Јубилеј је обележен у једној од најуспешнијих година, за шта је, кажу заслужна макроекономска политика Владе и Народне банке.
Само седам земаља у Европи имало је агенције за осигурање депозита, а међу њима је била и СФРЈ. Да грађани не би одустали од штедње у јеку светске економске кризе 2008. подигнута је висина осигураних депозита са 3.000 на 50.000 евра. Ова година је била једна од најуспешнијих.
"Да је Агенција из сопствених средстава вратила кредит и то 12 година пре рока Светској банци у износу од 143 милиона евра. То је кредит који је узет након решавања пет банака од 2012. до 2014. године када је фонд парактично био испражњен", истиче директор Агенције за осугурање депозита Владимир Шарић.
"Извршена је промена за основицу премије тако да ће се смањити трошкови које банке по том основу издвајају за једну трећину. Промењена је стопа покрића. Затим је дошло до веће сигурности грађана ако имају депозите у две банке", наводи председник УО АОД-а Хасан Ханић.
Јубилеј су увеличали светски ауторитети у области осигурања банака. Међу њима и прва жена Америчке агенције за осигурање депозита, Српкиња Јелена Мак Вилијамс.
За РТС објашњава да се у Сједињеним Државама не осигуравају депозити, већ се исплаћује премија појединцу до 250 хиљада долара. Ако банка проблем ликвидности не консолидује за шест месеци, уз помоћ додатног капитала, иде у руке Агенције.
"То је нешто што се зове бриџ корпорејшн мост којим желимо да премостимо дугове те банке и депозите Стварамо нову корпорацију и у ту корпорацију стављамо есетс активе те банке од којих онда можемо да исплатимо депзиторе", каже Мак Вилијамс.
Новим законима у Србији је омогућено да банке које боље раде плаћају нижу премију осигурања, а ризик се исплаћује из фонда, а не из буџета. И у Америци је слично, каже наша земљакиња, само што тај фонд за надокнаду штете банкама има чак 110 милијарди долара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар