Рекордна производња плавог камена у Бору
У погонима РТБ-а "Бор" је у јануару забележена рекордна месечна производња бакар-сулфата, познатијег као плави камен, од оснивања погона, саопштио је Рударско-топионичарски басен "Бор".
Због велике потражње, у РТБ-у "Бор" су почетком ове године дневну производњу готово удвостручили и сада уместо три, за дан произведу пет тона плавог камена, који се у пољопривреди користи као пестицид, у индустрији као технолошки реагенс у флотацијама олова, а добар је и за чишћење водоводних инсталација и базена, наводи се у саопштењу.
За непуне две недеље фебруара, купцима из Турске, Пољске и Мађарске су испоручили укупно 90 тона ове робе.
Прошле године произведено је 1.178 тона плавог камена, а ове је у јануару забележена рекордна месечна продукција од оснивања погона.
Запослени су успели да "направе" 146 тона и тако за тону премаше досадашњи рекорд остварен давне 1999. године.
Заинатили су се, како кажу, да сваког наредног месеца бар "за једну палету" буду успешнији.
С обзиром на то да проблема у пласману нема, залихе плавог камена су на минимуму или их уопште нема, што је најбољи пример да је одлука о отварању ове фабрике пре 35 година била пун погодак, истиче се у саопштењу.
У погонима РТБ "Бор" се, поред бакра, злата, сребра и осталих племенитих метала, годишње произведе и до 1.200 тона бакар-сулфата.
Све што се произведе прода се унапред, без иједне рекламације на квалитет, наводи се у саопштењу.
Траже га Турци, Мађари, Бугари, Грци, Пољаци, Македонци, али и велики домаћи дистрибутери.
Бакар-сулфат има широку примену. Не само у сезони пољопривредних радова, када бакар-сулфат "иде као алва", потражња за овим производом, како кажу у РТБ-у Бор, не јењава током целе године.
Плави камен највише купују Мађари, Бугари, Турци, Пољаци, Грци и Македонци, али га РТБ "Бор" испоручује и великим домаћим дистрибутерима - снабдевачима пољопривредних апотека.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар